fbpx

Zespół Szkół Technicznych

Bytom

Euroscola jest akcją Unii Europejskiej i umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą. Młodzi ludzie uczestniczą w symulowanych posiedzeniach „komisji parlamentarnych”, a następnie obradują podczas „posiedzenia plenarnego”.

Dnia 21 listopada 2008 roku dwudziestu pięciu uczniów oraz trzech nauczycieli naszej szkoły dostąpiło zaszczytu wyjazdu do Strasburga na obrady Europarlamentu. Wszystko dzięki uczestnictwu w programie Euroscola.

Wyprawa rozpoczęła się już w środę, kiedy o godzinie 23.00 wyjeżdżaliśmy spod szkoły autokarem w kierunku Strasburga. Podróż trwała ponad 14 godzin. To znaczy, że już o godzinie 13:00 mogliśmy rozgościć się w hotelu i udać się na zwiedzanie miasta.
Wiedzieliśmy, że następnego dnia czeka nas ciężka praca. Jak się okazało była to prawda. Posada eurodeputowanego to niełatwy kawałek chleba. O godzinie 8:00 pukaliśmy już do wrót parlamentu i po lekkim śniadaniu zabraliśmy się do pracy. Zostaliśmy podzieleni na pięć grup. Każda z grup wraz z uczniami z innych krajów Unii Europejskiej miała do przygotowania raport na ustalony wcześniej temat – m.in. Globalizacja, Energia oraz środowisko, Zdynamizowanie Europy, czy Przyszłość Europy. Po demokratycznym wybraniu przewodniczącego i sekretarza 'posiedzenia’ dyskutowaliśmy z innymi krajami w celu uzgodnienia wspólnej pozycji. Byliśmy naprawdę dumni, że mogliśmy zabrać głos nie tylko jako reprezentacji naszej szkoły, ale i kraju.
Trwało to aż do godziny 13:00. Po posiedzeniu mogliśmy zjeść obiad oraz uczestniczyć w następnym punkcie programu – konkursie, w którym musieliśmy współpracować z trzema osobami z innych krajów w celu rozwiązaniu euroquizu. Następnie mieliśmy szansę wziąć udział w obradach 'posiedzenia plenarnego’. Mogliśmy zasiąść w samym centrum Parlamentu Europejskiego – dokładnie na tych samych miejscach, na których jeszcze w godzinach rannych siedzieli Eurodeputowani. Na posiedzeniu zostały przedstawione nasze ustalone wcześniej raporty. Głosowaliśmy nad przyjęciem wszystkich ustalonych w tym dniu raportów. Szczęściem wszystkie 'przeszły’. W tym czasie nasi opiekunowie mogli spotkać się z nauczycielami z innych krajów i różnie uczestniczyć w podobnych posiedzeniach.
Wszystko zakończyło się przed 18:00. Naprawdę zadowoleni z siebie i dumni z otrzymanej szansy mogliśmy udać się w drogę do domu. Poznaliśmy szczegółowo działanie Europarlamentu, zobaczyliśmy 'serce’ Europy, ale przede wszystkim spotkaliśmy naprawdę wspaniałych ludzi z całej Europy.