Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych
Pierwszego marca obchodziliśmy jak co roku Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto poświęcone upamietnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski, którzy poświęcili swoje życie dla wolności i demokracji. Miejskie Uroczystościach odbywały się przy Pomniku Pamięci o Ofiarach Systemu Kominustycznego na skwerze przy Urzędzie Miasta Bytom, uświetniła delegacja uczniów ZST wraz z Pocztem Sztandarowym.
Warto zapamiętać, że dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków. Powojenne podziemie antykomunistyczne stanowiło naturalną kontynuację działalności niepodległościowej dla tysięcy żołnierzy z okresu okupacji II Wojny Światowej.
Musimy pamiętać o ich niezłomnej postawie, szczerym patriotyzmie, poświęceniu i ofierze życia. Z ich dokonań wyrastała niepodległa Rzeczypospolita. GALERIA
Cześć i Chwała Bohaterom!