W dniach 27-29 września 2023 roku  45 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce zwiedzając  zabytki Sudetów i Opolszczyzny w ramach  programu „Poznaj Polskę” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Paczków, czyli  polskie Carcassone oraz znajdujące się tam Metamuzeum Motoryzacji, w którym znajdują się zabytkowe samochody, motocykle i motorowery.
W godzinach popołudniowych odkrywaliśmy tajemnice Twierdzy Kłodzkiej .   O wyjątkowości fortecy decyduje m.in. rozbudowany i unikatowy w skali Europy system korytarzy kontrminerskich (remin), zwanych potocznie podziemnym labiryntem.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania klasztoru cysterskiego w Henrykowie,  znanego z Księgi Henrykowskiej, zawierającej najstarsze znane zdanie w języku polskim.   W XVII w.  w Henrykowie  powstał  rozbudowany zespół barokowych budynków klasztornych, który podziwiać można do dzisiaj. Kościół klasztorny zawiera barokowy wystrój, w tym ołtarz główny z obrazemi słynnego śląskiego malarza, Michała Willmanna znanego jako „śląski Rembrant”.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra zbudowanej w XVIII w. przez Prusy. Jest to najwyżej położona twierdza w Europie, która nigdy nie została zdobyta.
Ostatnim punktem drugiego dnia był projekt RIESE.
Projekt RIESE to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, który realizowany był na terenie Gór Sowich oraz  Zamku Książ w latach 1943-1945. Miała to być jedna z głównych kwater Adolfa Hitlera jednak nie została nigdy ukończona. Kompleks Włodarz to największy ze wszystkich obiektów wchodzący w skład projektu RIESE. Jest to olbrzymi kompleks bunkrów i budowli podziemnych, które powstały pod górą Włodarz w Górach Sowich. Na kompleks Włodarz składa się ogromna ilość wydrążonych w skale korytarzy, bunkrów oraz ogromnych hal. Długość powstałych w masywie góry korytarzy sięga 3200 metrów a część z nich jest dzisiaj dostępna dla zwiedzających. Obiekt ten budowany był rękami kilku tysięcy więźniów, którzy zostali zmuszeni przez nazistów do katorżniczej pracy. Wielu z nich przywożono z okolicznych obozów koncentracyjnych.
Trzeciego dnia, w drodze powrotnej zwiedziliśmy kopalnię złota w Złotym Stoku.  Historia miasta Złoty Stok nierozerwalnie związana jest z rozwojem górnictwa złota i arsenu na Dolnym Śląsku. Górnictwo w okolicach Złotego Stoku ma ponad 1000-letnią tradycję. Najprawdopodobniej w średniowieczu okoliczni mieszkańcy wydobywali złoto z czapy wietrzeniowej złoża złotockiego lub z aluwiów górskich strumieni. Pierwsze pisane dowody na istnienie robót górniczych pochodzą z XIII w.   
Na zakończenie naszej wycieczki odwiedziliśmy park przy pałacu w Mosznej, gdzie znajduje się 99 wież i 365 komnat.

GALERIA ZDJĘĆ

Wycieczka była dofinansowana .