Erasmus+ – sztuka wyboru
Praktyki zagraniczne w Zespole Szkół Technicznych to norma. Nikogo nie dziwią kolejne grupy wyjeżdżające do Hiszpanii czy Irlandii. Powszechnie wiadomo, że wyjechać może każdy, bez wyjątku. Od kilku lat wszystkie profile kształcenia są brane pod uwagę. Wystarczy tylko podjąć właściwą decyzję, którą właśnie podjęli uczestnicy będący aktualnie na południu Hiszpanii. Większość z nich mogła wybrać pomiędzy: zajęciami w szkole lub stażem w przedsiębiorstwie, polskim zimnem czy hiszpańskim upałem, brudnym miejskim śniegiem czy czystym, pełnym energii słońcem. Przekłada się to z grubsza na wybór pomiędzy przygnębieniem, posępnym nastrojem, a uśmiechem na twarzy i chęcią do życia!
Uczestnicy projektu Erasmus+ patrząc na dzisiejszą pogodę w Bytomiu wydają się sprawiać wrażenie zadowolonych z życia i podjętej decyzji o mobilności. Oczywiście, tu w okolicach Grenady też może być zimno, widać śnieg leżący na szczytach Sierra Nevada, jednak w mieście, dzięki mocnym promieniom słońca, temperatury bezproblemowo przekraczają 30 stopni. Nie ma zatem sprawiedliwości na świecie:-(
W Grenadzie stacjonuje obecnie 7 uczniów ZST. Są to informatycy (Tomasz Taradaj, Karol Katryniok, Michał Bronka, Jan Łyżwa, Jacek Spałek) oraz geodetki (Natalia Stefaniak, Martyna Sosna). To już drugi, a zarazem ostatni tydzień ich andaluzyjskiej przygody. Informatycy pracują w serwisie komputerowym, geodetki zgłębiają techniki swego zawodu w jednej z lokalnych szkół zawodowych o podobnych profilach co ZST.
Cała grupa mieszka w jednym ogromnym apartamencie na obrzeżach miasta, co sprzyja w nabyciu niektórych ważnych kompetencji życiowych: tolerancji, współdzielenia mieszkania, sprzątaniu, gotowaniu, itp. Większość posiłków spożywana jest w restauracji, jednak uczestnicy testują też inne miejsca. Jest sporo czasu wolnego, dlatego każdy może zająć się tym co lubi: można eksplorować miasto, można uprawiać sporty, można poczytać książkę, czy obejrzeć mecz Polaków;-) Są też wycieczki. Była Kordoba, będzie Malaga.
Powrót już w sobotę. Liczymy zatem na to, że uczestnicy przywiozą do Bytomia trochę słońca:-)
Projekt realizowany jest przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.