Technicy systemów i urządzeń odnawianych źródeł energii z klasy 3IO wkraczają w ostatnią fazę praktyki zawodowej. Właśnie zaczął się ostatni, czwarty już tydzień praktyki. Część z uczniów postanowiła wziąć udział w rekrutacji i odbyć w połowie praktykę w Hiszpanii(!!!) w ramach realizowanego przez szkołę programu Erasmus+. Tak, takie rozwiązania też są w ZST możliwe. Od ponad tygodnia zatem 5 naszych uczniów pionu OZE – David Biliaiev, Mikołaj Błach, Michał Korzeniowski, Kamil Linowski oraz Oskar Zięba odbywają staż w dwóch firmach instalacyjnych z Grenady. Jak sami twierdzą, praktyka nie różni się za bardzo od tej realizowanej w Polsce. Ich głównym zadaniem jest serwisowanie wcześniej już zainstalowanych systemów, przeglądy urządzeń i instalacji, wymiany filtrów i czynników chłodzących, zamiana niektórych elementów systemów na nowe, zgrzewanie czy spawanie rurek, itp. Co konkretnie robili stażyści, opowiedzą oni sami po powrocie z Hiszpanii, podczas upowszechniania projektu, a to już w listopadzie.


Jest tu też z technikami OZE jeszcze jeden człowiek związany z naszą szkołą. To absolwent ZST pionu informatycznego – Mikołaj Bacior, który odbywa praktykę w serwisie komputerowym. Tak, tak. Absolwenci też mogą wystartować w rekrutacji i ubiegać się o zagraniczny staż. ZST promuje wszystkich, bez wyjątku:-)

Jak to bywa podczas takich mobilności, dni wolne to wycieczki. Zwiedzana zatem była Sewilla, a także Malaga, gdzie nie obyło się bez kąpieli w morzu:-) Popołudniami eksplorowana jest Grenada, a najważniejszy jej zabytek – Alhambra zaliczony został już pierwszego dnia.

Cała szóstka mieszka razem (niestety z opiekunem) w centrum miasta, w pobliżu ulicy Pedro Antonio de Alarcón, gdzie do późnych godzin nocnych (lub raczej wczesnych porannych) bawi się młodzież. Wczoraj na przykład, z uwagi na Halloween, można tam było spotkać niezliczoną ilość osób z nożami w głowach, z podciętymi gardłami, czy z „flakami” na wierzchu:-) Było… strasznie?

W sobotę powrót do Bytomia, a w poniedziałek szkółka.

Zdjęcia zostały zebrane i wstawione na szkolnego facebooka.

Nos vemos pronto. ¡Saludos!

Projekt realizowany jest przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.