Prawie koniec hiszpańskiego stażu:-(
Czas leci. Jest już środa. To czwarta i ostatnia już środa spędzana w Hiszpanii. Od ostatniego wpisu sporo się działo, choć życie stało się jakieś monotonne. Codziennie to samo. Informatycy każdy tydzień roboczy zapisaliby mniej więcej jako:int i;
for( i = 1; i <= 5; i++ )
{
pobudka();
prysznic();
sniadanie();
praca();
obiad();
czas_wolny();
zwiedzanie();
obowiazki_projektowe(),
kolacja();
czas_wolny();
wieczorna_toaleta();
spanie();
}
Polska, Hiszpania, inne kraje. Czy ma to aż tak duże znaczenie? Rzecz jasna, że nie. Wystarczy tylko znać język obcy, by odnaleźć się w każdym zakątku naszego globu. Jakież to proste…
Nabycie umiejętności praktycznych jest ważne, ale również bardzo ważne jest przełamanie barier. Niecałe cztery tygodnie temu wszyscy wyglądali dość niepozornie, niepewnie. Teraz, każdy ma znacznie więcej do powiedzenia, wzbudzane są dyskusje, słyszy się „jak to samodzielnie rozwiązałem/rozwiązałam problem”, jak to „dałem/dałam radę”. Gdyby chodziło o samą praktykę, nie byłoby zagranicznych mobilności, a praktyki byłyby w Bytomiu. To oczywiste.
Już za kilka dni, konkretnie w sobotę zaplanowany jest powrót do kraju. To będzie ciężka podróż: Grenada > Alicante > Poznań > Bytom. Szacuje się, że wszystko potrwa jakieś 16 godzin:-( Czas jest jednak sprawą względną. Spotkaliśmy tu grupę z Polski, która przyjechała do Grenady autobusem. Ich podróż trwała grubo ponad 40 godzin.
Wrzućmy ze dwie opinie uczestników. Zobaczmy co piszą o projekcie:
Cieszę się że udało mi się wziąć udział w projekcie POWER. Pozwolił mi on rozwinąć skrzydła w zakresie moich zainteresowań. Dzięki praktykom miałam okazję nauczyć się wielu ciekawych rzeczy z zakresu tworzenia i projektowania stron internetowych. Mogłam sama na własnej skórze sprawdzić się w tym co lubię i co mnie ciekawi. Oprócz praktyki zawodowej projekt pomógł udoskonalić posługiwanie się językiem angielskim i przełamać barierę językową. Mogłam tez zagłębić się w kulturę Hiszpanii oraz spróbować wielu nowych potraw oraz odwiedzić wiele ciekawych miejsc do których nie miałabym okazji wybrać się samemu. Podczas projektu udało mi się zwiedzić Grenadę, Malagę, Sewillę, Kordobę oraz Los Cahorros. Serdecznie każdemu polecam aplikować na mobilność z projektu POWER.
Natalia Greszta
Projekt dał mi szersze spojrzenie na użytkowość technologii w innym kraju. Pracujemy z bardzo nowoczesnym sprzętem, a najbardziej moją uwagę przykuły drukarki 3D, do których robiliśmy projekty. Projekt jest dużą szansą na zdobycie doświadczenia w zawodzie ale również rozwijanie umiejętności językowych. Dzięki projektowi poznałem kuchnię oraz kulturę hiszpańską, która była dla mnie zawsze bardzo ciekawa. Cieszę się że mogę tu być i zdobywać doświadczenie w tak pięknym kraju.
Kacper Remiorz
Na stronie projektu (http://power2020.6cultures1tech.eu/) znajdziecie wszystkie opinie oraz znacznie więcej. Należy tam wybrać sekcję o nazwie „GRUPA II”. A na szkolnym facebook’u pooglądacie nowe zdjęcia.
Projekt „Uzupełnienie kształcenia zawodowego ZST poprzez staże zagraniczne dla techników”, realizowany jest na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).