Plaża kojarzy się wszystkim z odpoczynkiem. Mówi się często, że jeździ się na plażę, żeby naładować baterie czy akumulatory. Temat ładowania akumulatorów rzecz jasna nie jest obcy technikom odnawialnych źródeł energii czy mechatronikom, wszak zjawisko ładowania jest dzisiaj bardzo powszechne.
Jednak, czy oby na pewno wszystko jest jasne? Czy ładowanie baterii w nietypowych warunkach jest dopuszczalne? I chociaż w niedzielę nie było warsztatów w szkole, nie było też tablicy, ani projektora, wypad na plażę to bardzo udana lekcja o tym, jak nie powinno się ładować akumulatorów. Okazuje się bowiem, że nadmierne napięcie/prąd ładowania (tutaj: bardzo mocne promienie słoneczne), brak regulatora napięcia (tutaj: brak nakrycia głowy czy kremu do opalania), bądź zbyt długie ładowanie (tutaj: nadmierny czas spędzony na słońcu) mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku, o czym przekonali się praktykanci. Efekt? Przeładowanie, czyli złe samopoczucie, wymioty, mocne osłabienie organizmu, nie mówiąc o ciężkiej nocy. Jednak jak potwierdzają uczestnicy projektu – warto było. Zobaczcie sami.

Projekt „Staże na południu Europy dla techników ZSTIO szansą na lepszy start w zawodzie”, realizowany jest na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).