Można powiedzieć, że wczorajszy dzień jest przełomem i pewnym powrotem do normalności, bo po 14 miesiącach przerwy w wyjazdach zagranicznych ZST, udało się w końcu wysłać na staż techników OZE. Na początek pojechali absolwenci, aczkolwiek nie byli absolwentami kiedy planowano wyjazd. Był marzec 2020, bilety lotnicze były kupione, organizacja mobilności wkraczała w ostatnią już fazę, praktycznie wszystko było dopięte na ostatni guzik. Pandemia przekreśliła jednak wszelkie plany wyjazdowe. Pomimo globalnego powątpiewania, ZST nie odpuścił i konsekwentnie dążył do zorganizowania zaległego stażu. W obliczu nowych okoliczności, sporo osób po drodze zrezygnowało. Są jednak tacy, którzy do samego końca mieli nadzieję, a nadzieja jak wiadomo, umiera ostatnia-). Zrekrutowani też zostali nowi, pełni energii i optymizmu młodzi ludzie (dzisiaj już też są absolwentami).

Aktualnie cała dziesiątka, wraz z opiekunem jest w Grenadzie, mieście obok Sewilli, z którym władze Bytomia powinny podpisać jakąś umowę partnerską. Wszak uczniów ZST czasowo mieszkających w tym miejscu można liczyć już w setkach.

Absolwenci odbędą dwutygodniowy kurs praktyczny na temat odnawialnych źródeł energii solarnej. Będzie on zrealizowany w jednej ze szkół zawodowych w Grenadzie. Jak wiadomo, słońca w tym regionie Hiszpanii nie brakuje, a wykorzystanie przemiany energii słonecznej w elektryczną jest tu bardzo popularne.

Czy to dobry pomysł, żeby realizować staż w takim okresie? – zapytacie. Tak, jeśli tylko podejdzie się do tego rozsądnie. Już sama organizacja wyjazdu to spore wyzwanie. Warunkiem wjazdu do Hiszpanii jest wykonany w Polsce test na obecność COVID-19 (niestety niezbyt tani) oraz rejestracja w specjalnym hiszpańskim systemie dla osób przybywających z innych części świata. Później też nie jest lekko. Na każdym kroku podczas podróży mierzą temperaturę, wszędzie trzeba nosić maseczki. W Hiszpanii jest podobnie. Pomimo stosunkowo małej ilości nowych zarejestrowanych przypadków, wszędzie należy nosić maski.

Hiszpania przywitała uczestników projektu jak na Hiszpanię przystało. Wysoka temperatura już o godzinie 11:00 pozwoliła na eksplorację Malagi. Kulminacyjnym punktem było z pewnością wylegiwanie się na plaży czy kąpiel w Morzu Śródziemnym. Komentarz młodzieży to coś w stylu: „Kurcze, ale się zjarałem”. I żeby była jednoznaczność, rzecz jasna mowa o wpływie działania słońca na skórę ludzką. Niezły wstęp jak na rozpoczynający się staż dotyczący takich właściwości słońca.

Stażyści zakwaterowani są w jednym z hoteli w Grenadzie. Pokoje dwuosobowe z łazieneczką. Pełnie wyżywienie również w hotelu. Jak na razie nikt nie narzeka, jednak kuchnia hiszpańska może ich jeszcze zaskoczyć:-) Poczekamy, zobaczymy…

A dzisiaj odpoczynek po ciężkiej podróży. Wstępne zwiedzanie miasta już za chwilę. A już jutro rozpoczyna się staż. Będzie się działo, o czym będziecie informowani.

Un saludo!P.S. Na zdjęciu nie zobaczycie, kto jest kim. Maski robią swoje. Wobec tego warto dopisać nazwiska. Tak więc staż W Hiszpanii odbywają: Wiktoria Biernat, Patryk Faber, Wojciech Gilicki, Kamil Kraczek, Wojciech Lewandowski, Dawid Łukasiewicz, Klaudiusz Marchwacz, Justyna Randak, Patryk Werajtis, Mateusz Żugaj.

Projekt „Staże na południu Europy dla techników ZSTIO szansą na lepszy start w zawodzie”, realizowany jest na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).