Ferie zakończone! Wszyscy wypoczęci i stęsknieni za wchłanianiem nowej wiedzy. No to jedziemy….,  a jak?

Większość już dzisiaj mogła wsiąść do swego ulubionego tramwaju czy autobusu. Są też tacy, którzy podjeżdżają pod szkołę „na bogato”, można usłyszeć wówczas piski opon, głośny klekot czasem trzydziestoletniego silnika, a nawet poczuć zapach świeżo podgrzanej gumy. Zwykle przed wejściem do szkoły można zauważyć też stojące rowery. Używają ich najczęściej entuzjaści pedałowania lub troszczący się bardziej o przyszłość naszej planety.

Ostatnią grupą, która dla odmiany jako środek transportu wybrała samolot, to praktykanci. A praktykę zawodową odbywają od dzisiaj ekonomiści i geodeci. Akurat samolotem polecieli geodeci. Są to konkretnie: Natalia Cichaczewska, Weronika Pieczka, Zuzanna Ścibura, Natalia Troczyńska, Bartosz Latos, Tomasz Tomicki. Ich celem jest znana nam już bardzo dobrze hiszpańska Grenada.

To pierwszy raz w historii ZST, kiedy to grupa techników geodetów wyjeżdża na staż zagraniczny. Możliwe jest to poprzez nasz najnowszy projekt, dzięki któremu wyjadą na staże wszystkie, bez wyjątku kierunki kształcenia szkoły! Tym razem sprawcą jest program POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój), realizowany na zasadach znanego wszystkim programu Erasmus+. To oczywiście fundusze unijne, jednak wsparte po części środkami krajowymi. Projekt potrwa dwa lata, kończąc się w czerwcu 2021. Wiele się będzie działo przez ten czas, kolejne grupy będą wyjeżdżały do Hiszpanii lub na Cypr.

Jeśli chodzi o wspomnianą grupę geodetów, przylecieli oni do Grenady wczoraj. Trasa podróży to: Bytom- Pyrzowice- Frankfurt- Malaga- Grenada. Zanim dotarli do miejsca docelowego, zwiedzili Malagę. Pogoda wszak była wyśmienita, słońce zachęcało do zrzucenia kurtek, bluz czy swetrów. W Grenadzie również jest ciepło, jednak nie aż tak. O godzinie 14:00 jest tu jakieś 12 stopni, jednak w słońcu znacznie, znacznie więcej. Zostało dzisiaj powiedziane, że taka temperatura ma się utrzymywać, a w przyszłym tygodniu będzie 20 stopni (a więc w słońcu nawet ok. 30), zatem chodzenie w T-shirtach będzie normą:-)

W odróżnieniu od innych naszych, jadących zwykle na staże uczestników projektów, geodeci odbywają praktykę wszyscy razem. W skrócie, jest to praktyczny kurs oparty na pomiarach terenowych i opracowaniu map i wizualizacji w programie Autodesk AutoCAD Civil 3D. Zajęcia odbywają się przez wykwalifikowanych trenerów z jednej z lokalnych firm geodezyjnych.

Cała grupa mieszka również razem w ogromnym apartamencie. Do ich dyspozycji jest 5 pokoi, 2 łazienki, kuchnia i salon. Obiady i kolacje serwowane są w restauracjach. W planie znalazły się również wycieczki oraz kurs języka hiszpańskiego. Uczestnicy projektu spędzą tu 2 najbliższe tygodnie.

Niebawem więcej informacji na temat pobytu naszych geodetów.

Tymczasem na szkolnym fejsbuku znajdziecie kilka zdjęć, jakie udało się wykonać. Niebawem oczywiście będzie ich więcej.

Projekt „Staże na południu Europy dla techników ZSTIO szansą na lepszy start w zawodzie”, realizowany jest na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).