Już za kilka dni koniec przygody w Hiszpanii. W sobotę powrót do Polski. Piątek wolny, Hiszpanie świętują wtedy El Día de la Constitución. Czwartek będzie zatem tym dniem stażu, kiedy pojawimy się w firmie po raz ostatni. Sprawiedliwość musi być. Nasz pierwszy dzień stażu w Grenadzie to 11 listopada, kiedy w Polsce nikt nie pracował. Teraz role się zamieniły.

Na początku praktyk sporo było narzekania na pogodę, nie tak miało być. Druga połowa jednak, to bardzo ładne dni, ciepłe, słoneczne, to właśnie to, czego każdy oczekiwał.

A jak to było? Czy warto było? Jak wygląda praca na stanowisku informatyka w innym kraju? Niech wypowiedzą się niektórzy:

Adrian Kos

W Grenadzie przystało mi pracować w serwisie, zgodnie z moimi oczekiwaniami. Firma PC-EXPRESS zajmuje się serwisowaniem sprzętu wszelkiej maści, a także naprawą stron WWW i aplikacji internetowych. W firmie przystała mi druga zmiana, na którą wybieram się pieszo gdyż znajduje się ona 7 minut od mojego miejsca pobytu. Zadania, które zostały mi przydzielone to m.in. diagnostyka i optymalizacja stron WWW. Zdarzają się też inne, jak synchronizacja danych z telefonu klienta, czy pomoc w diagnozie dysku przenośnego. Gdy nie daję sobie z czymś rady, nie stanowi to żadnego problemu, gdyż relacja z moim szefem, bardziej przypomina znajomość ze starym przyjacielem, niż kontakt na linii pracownik-szef. Alvaro to wyjątkowo otwarty i zabawny człowiek, przy którym praca płynie wyjątkowo szybko i przyjemnie.

Piotr Surowiec

Siedziba Studio Sur Producciones to małe mieszkanie z pokojem do montażu, gabinetem szefa, przedsionkiem oraz magazynem. Dojazd do pracy zajmuje mi około 20 minut pieszo lub 10 minut autobusem, który podjeżdża blisko mojego miejsca pracy. Studio otwierają o godzinie 9:00, lecz ja pracuje o różnych godzinach. Na praktykach zajmuję się głównie kamerowaniem różnych konferencji lub przebitek do filmów oraz montażem filmowym. Codziennie jest dużo rzeczy do zrobienia przez co mój czas w pracy bardzo szybko mija. Oprócz pracy, którą wykonuję staram się podpatrywać co robią moi opiekunowie praktyk. Są to różni ludzie którzy pracują razem ze mną w czasie moich praktyk. Są bardzo mili oraz zawsze pomogą jeżeli mam z czymś problem oraz bardzo dobrze znają się na wykonywanej przez nich pracy. Często opowiadają mi ciekawostki o Grenadzie oraz o kulturze w tym mieście.

Bartosz Makieła

Pracuję w podfirmie placówki MegaExit o nazwie Infiniton, zajmującej się sprzedażą sprzętu elektronicznego przez internet. Samo biuro znajduje się w gminie Albolote, około 50 minut drogi od miejsca w którym mieszkamy i większość z tego czasu przebywamy w hiszpańskim metrze. Do naszych obowiązków wlicza się gównie tworzenie grafik pod stronę oraz umieszczanie ich w witrynie. Niemniej jednak pomimo faktu, iż faktyczną większość czasu spędzamy na powyższych czynnościach w naszym zakresie leży dużo więcej pobocznych czynności oraz mini projektów. Pieczę nad nami sprawia Pan Alejandro. Na szczęście nasz szef posługuje się angielskim, co zdecydowanie winduję naszą komunikację. Oczywiście nie ograniczało nas to w nauce języka – cała reszta personelu nie zna angielskiego a przecież nieodpowiedzialnym i uciążliwym byłoby odwiedzanie naszego pryncypała w jego biurze z każdą „pierdołą”. Atmosfera w firmie jest dosyć luźna, aczkolwiek niepozbawiona poczucia odpowiedzialności, gdyż większość przedsięwzięć wykonujemy i nadzorujemy sami po krótkiej instrukcji pozyskanej od któregoś z pracowników.

To wszystko to nic nowego. Tak po prostu wygląda praca w firmach hiszpańskich. Następni informatycy przyjadą tu niestety dopiero za rok. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu do innego projektu ze środków Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.

Zdjęcia z przebiegu praktyk w Grenadzie znajdziecie na szkolnym facebook’u.

Pamiętajmy, że już za kilka dni rozpocznie się główna faza rekrutacji do ostatniego wyjazdu zagranicznego w ramach niniejszego projektu. Tym razem sił w Wielkiej Brytanii spróbują ekonomiści oraz mechatronicy.

Projekt „Zwiększenie szans na dobrą pracę poprzez staże zagraniczne” realizowany jest dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ – Kształcenie i szkolenia zawodowe.