W tym roku dzień GIS-u zorganizowany został w ZST, 6 listopada, czyli tydzień wcześniej niż na całym świecie. Święto GIS-u odbywało się pod honorowym patronatem firmy Geoline z Zabrza. Warto zaznaczyć, że w tym roku szkolnym firma Geoline została na stałe opiekunem kierunku technik geodeta w naszej szkole. Zaproszeni goście oraz uczniowie klas geodezyjnych z naszej szkoły oraz Zespołu Szkół Nr 5 z Rudy Śląskiej mieli okazję uczestniczyć w wykładach oraz warsztatach poświęconych systemom informacji geograficznej. Jak co roku i tym razem nie zabrakło pokazów najnowocześniejszego sprzętu geodezyjnego. Ze względu na sprzyjającą aurę pokazy sprzętu odbywały się na zewnątrz. Dzięki temu młodzież zobaczyła praktyczną stronę pracy współczesnego geodety.

 Rozpoczynając całe wydarzenie Dyrektor ZST pan Artur Lubos przywitał obecnych gości i podziękował za przygotowanie wykładów i warsztatów. Podczas sesji wykładowej wręczone zostały nagrody zwycięzcom etapu szkolnego XLII Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Uhonorowani zostali następujący uczniowie: Zuzanna Ścibura (3eg) za zajęcie I miejsca, Adam Nabrzycki (2goze) za zajęcie II miejsca oraz Natalia Troczyńska (3eg) za zajęcie III miejsca. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 Obchody dnia rozpoczęły się wykładami wprowadzającymi w tematykę GIS. Wykłady poprowadzili pani Paulina Gajownik przedstawicielka firmy ESRI Polska oraz pan Arkadiusz Dzadz pracownik Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Bytom. Następnie przedstawiciel firmy Geoline pan Adam Domagała wprowadził słuchaczy w tajniki nowoczesnych pomiarów geodezyjnych.

 Po zakończonej części wykładowej młodzież i zaproszeni goście udali się na zorganizowane warsztaty:

– Panie Aleksandra Mierzejowska i Monika Żogała „GIS wokół nas” (Politechnika Śląska w Gliwicach)

– Panie Jagna Ludyga i Agata Olchawa „Prezentacja Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej” (Wydział Geodezji, Referat Infrastruktury Informacji Przestrzennej Urzędu Miasta Bytom)

– Pani Dominika Walusza i Pan Krzysztofowi Jałocha praktyczne zastosowanie Geoportalu Województwa Śląskiego ORSIP (Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego)

– Przedstawiciele firmy Geoline – pokaz sprzętu geodezyjnego.

Prowadzący wykłady i warsztaty przygotowali dla uczestników konkursy z nagrodami, a firma ESRI jak co roku ufundowała liczne pamiątkowe gadżety. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tak licznych i ciekawych zajęć. Zapraszamy do wspólnego świętowania w kolejnych latach. 

zobacz galerię zdjęć

Agnieszka Bińczak

Marta Gołąbek