W 2019 roku przypada setna rocznica I  powstania śląskiego, które zapoczątkowało wraz z II i III powstaniem przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. 
27 września na Rynku uczniowie klas 1 informatycznej i 1 OZE wzięli udział w happeningu historycznym, gdzie poznali historię powstań śląskich i wpływu powstań na życie codzienne mieszkańców. Uczniowie brali udział w grach historycznych oraz zwiedzili dwie wystawy towarzyszące tej imprezie.  
Pierwsza wystawa przygotowana przez  Muzeum Powstań Śląskich  „Śląsk- droga do Niepodległości”, ukazuje powstania śląskie i plebiscyt, najważniejsze wydarzenia w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Polski po ponad sześciu wiekach istnienia, najpierw w państwie czeskim, a później niemieckim.
Druga wystawa    „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu”, przedstawia życie codzienne Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej.
Organizatorami wydarzenia były: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Bytomskie Centrum Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.