W dniu 18 maja 2023 roku, klasa 2 Informatyczna B miała okazję uczestniczyć w fascynującej konferencji popularnonaukowej, która odbyła się w Muzeum Śląskim w Katowicach. Spotkanie to było niezwykle pouczające, dzięki prelegentom z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, którzy przybliżyli nam postać Romualda Traugutta oraz opowiedzieli o heroicznych walkach powstańczych w rejonie Sosnowca i Olkusza.

Kolejnym interesującym punktem programu było przedstawienie uzbrojenia wojsk rosyjskich i powstańców styczniowych przez Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Otrzymaliśmy możliwość zobaczenia rosyjskich szaszek, które były wykorzystywane przez żołnierzy, oraz broni używanej przez powstańców styczniowych. Była to niezwykle ciekawa lekcja historii, która pozwoliła nam wczuć się w atmosferę tamtych czasów i zrozumieć trudności, jakie towarzyszyły bojownikom o niepodległość.

Całościowy klimat wydarzenia został dodatkowo wzbogacony oprawą muzyczną przygotowaną przez Scholę Nativitatis. Ich dźwięki wypełniały przestrzeń muzeum, nadając całości jeszcze większego uroku i głębi. Muzyka stanowiła piękne tło dla opowieści o bohaterach i ich niezłomnej walce.

Konferencja popularnonaukowa, w której mieliśmy okazję uczestniczyć, była nie tylko doskonałą lekcją historii, ale także inspirującym wydarzeniem, które pobudziło naszą wyobraźnię i zainteresowanie przeszłością.

GALERIA ZDJĘĆ