godlo zstio@zstio.bytom.pl Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
41-907 Bytom ul. Modrzewskiego 5 | tel/fax: 32 281 38 58

Ekonomiści i mechatronicy znowu za granicą

preston-01sRozpoczęły się miesięczne staże zawodowe dla klas trzecich ekonomicznych i mechatronicznych. Większość uczniów spędza je w kraju, ale są też tacy, którzy postanowili spróbować swoich sił na zachodzie Europy, konkretnie w Wielkiej Brytanii, korzystając oczywiście z dobrodziejstw programu Erasmus+. Miejscem docelowym w tym roku jest Preston, miasto w hrabstwie Lancashire, nieopodal Manchesteru, Liverpoolu oraz Blackpool.

Wszystko zaczęło się w zeszłą niedzielę ok. godz. 3:30 z rana, kiedy to cała piętnastka wyruszyła spod szkoły. Podróż była kilkuetapowa. Najpierw bus na lotnisko w Katowicach, potem lot do Frankfurtu, następnie do Manchesteru, żeby ostatecznie transportem naziemnym dojechać do Preston. Około godziny 17:00 wszyscy byli już ulokowani u host rodzin rozmieszczonych w różnych miejscach w Preston lub pobliskich miejscowościach. Każdy dostał kolację i mógł w końcu odpocząć po tym ciężkim dniu.

W poniedziałek z rana wszyscy bez wyjątku zostali rzuceni na głęboką wodę. Otóż, każdy z uczestników musiał dostać się do miejsca stażu. Nie było to takie proste. To przecież nowe miejsce, obowiązują tu inne zasady, w razie problemów trzeba pytać się tubylców używając języka angielskiego. Zdaje się, że wujek Google ze swoimi mapami stał się tutaj bardzo pomocny. Z pewnością był to najważniejszy dzień, pełen obaw, niepewności, lęku przed nieznanym. Na szczęście uczestnicy mobilności to nie byle kto, to osoby, które potrafią, a nawet lubią stawiać czoła wyzwaniom. Każdy dał radę, choć nie obyło się bez dziwnych sytuacji. Tak, czy owak, o to chodzi w tego typu projektach. Przełamanie barier, lęków w nowej rzeczywistości to jeden z głównych celów takich akcji.

Niestety, pogoda w Anglii jak na razie nie zachwyca. Jest tu cała gama różnych zjawisk atmosferycznych zmieniających się niespodziewanie i bardzo często. Deszcz jest na porządku dziennym, na szczęście nie pada przez cały czas. Wychodzi czasem słońce ale takie chwile to rzadkość. Do tego jest zimno. Odczuwalna temperatura to ok 1 stopień Celsjusza. Bluzy projektowe zamiast tradycyjnych koszulek to chyba jednak był dobry pomysł.

Niebawem kolejne wieści. Pozwólmy uczestnikom się trochę rozkręcić:-)

Zdjęcia z wyprawy jak zwykle będą sukcesywnie dokładane do szkolnego facebook'a.

Projekt „Zwiększ swoje szanse na zatrudnienie w swoim zawodzie po zakończeniu edukacji” realizowany jest dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ - Kształcenie i szkolenia zawodowe.

erasmuspluslogo

Luty 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  11 luty 2019
12
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  12 luty 2019
13
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  13 luty 2019
14
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  14 luty 2019
15
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  15 luty 2019
16
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  16 luty 2019
17
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  17 luty 2019
18
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  18 luty 2019
19
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  19 luty 2019
20
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  20 luty 2019
21
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  21 luty 2019
22
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  22 luty 2019
23
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  23 luty 2019
24
Brak plakatu
› Ferie zimowe
Data :  24 luty 2019
25
26
27
28

pogimnazjum.bytom.pl

pogimnazjum.bytom.pl

                   

geoline geomax

progeCAD - alternatywa AutoCAD ®

Dostawcą szkolnej wersji 2D&3D programu progeCAD Professional jest biuro konstrukcji i rozwoju SoliCAD, s.r.o.

ZSTiO 2015