godlo zstio@zstio.bytom.pl Zespół Szkół Technicznych
41-907 Bytom ul. Modrzewskiego 5 | tel/fax: 32 281 38 58

Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych

 

Projekt systemowy Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych

Wymiana doświadczeń nauczycieli i pracodawców sposobem na podniesienie jakości kształcenia, organizacji praktyk zawodowych oraz wymiaru europejskiego placówek edukacyjnych i wspierających kształcenie zawodowe” (nr projektu 2013-1-PL1-ESF03-39586).

Cel projektu

Odbycie dwóch tygodniowych mobilności w celu wymiany doświadczeń oraz zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie kształcenia ogólnego oraz zawodowego poprzez wizytacje szkół/uniwersytetów, lekcje pokazowe, wizytacje firm powiązanych z branżami w których kształci ZSTiO, celem porównania polskiego, hiszpańskiego i portugalskiego systemu kształcenia.

Rekrutacja uczestników

Wyniki rekrutacji

Z przyjemnością informujemy, że w toku przeprowadzonej rekrutacji uczestników do projektu, zostały wybrane następujące osoby:

Osoby realizujące mobilność do Hiszpanii (Grenada):
1. Katarzyna Bielecka
2. Agnieszka Bińczak
3. Katarzyna Filipiak-Lachendro
4. Ewelina Krysiak-Roykiewicz
5. Iwona Patschek
6. Paweł Pawleta
7. Marian Sosna
8. Bożena Wrzesień-Kotarska

IMG 9863

Osoby realizujące mobilność do Portugalii (Lizbona):
9. Edyta Bijak-Bartosik
10. Zbigniew Bujnowicz
11. Michał Gaweł
12. Jolanta Kasprzyk
13. Artur Lubos
14. Iwona Lubos
15. Grzegorz Postrzech
16. Joanna Ziora

IMG 0832

Przygotowania do mobilności

Zajęcia przeprowadzone zostały przed kolejnymi mobilnościami. Przygotowanie było przeprowadzone na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim skupiono się na zajęciach dodatkowych zrealizowanych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z języka angielskiego, zajęć kulturowych (geografia, wos, historia), oraz n/t systemu kształcenia w Hiszpanii i Portugalii.
Przygotowanie z języka angielskiego realizowane było z podziałem na dwie grupy o różnym poziomie zaawansowania w wymiarze 50h/gr. Zakres kursu dotyczył głównie słownictwa branżowego zawodowego.
Przygotowanie kulturowe dotyczyło głównie geografii, kultury, polityki i zwyczajów panujących w krajach docelowych w wymiarze 6 godzin lekcyjnych.
Informacje na temat systemu szkolnictwa w Hiszpanii i Portugalii przekazane zostały w trakcie 12 godzin lekcyjnych.

geogr

Mobilność do Hiszpanii

DSC00781

Mobilność została zrealizowana w dniach 03/03/2014 - 07/03/2014 w Grenadzie (Hiszpania). Przedmiotem mobilności były placówki szkoleniowe (szkoły zawodowe i ogólnokształcące) oraz lokalne/regionalne przedsiębiorstwa działające w branżach zbliżonych do profilu działalności ZSTiO.  Partnerem organizującym szkolenie w Hiszpanii była firma MEP Europrojects Granada, która wprowadziła uczestników do świata hiszpańskiego systemu kształcenia omawiając go w detalach na początku wizyty w siedzibie firmy. Wspólnie z beneficjentem programu wybrano przykładowe instytucje edukacyjne, które zwiedzono: 

 • IES VIRGEN DE LAS NIEVES
 • IES PADRE SUAREZ
 • IES ZAIDIN – VERGELES
 • ANDALUCÍA ORIENTA (oficina de trabajo)
 • PULEVA 

Zrealizowano również plan kulturowy. Do najważniejszych miejsc Grenady zaliczyć można arabską dzielnicę Albaicín oraz zespół pałacowy Alhambra. Zwiedzono również katedrę oraz kaplicę w której znajdują się groby Izabeli i Ferdynanda Katolickich oraz klasztor San Jerónimo. Dodatkową atrakcją był pokaz flamenco zorganizowany w dzielnicy Albaicín w jaskiniach. 

Mobilność do Portugalii

IMG 0638

Organizatorem mobilności w Portugalii była firma Euroyouth Portugal, mająca siedzibę w stolicy kraju – Lizbonie. Podobnie jak to było z grupą udającą się do Hiszpanii, tu również wybrano szereg instytucji powiązanych ze szkolnictwem ogólnym i zawodowym. Dzięki kontaktom ZSTIO udało się również zrealizować dwie wizyty nadprogramowe. Pobocznym wątkiem mobilności był program kulturowy (najważniejsze miejsca w Lizbonie oraz miejcowości Cabo da Roca, Cascais, Sintra). Poniżej znajdują się nazwy miejsc do których udali się uczestnicy projektu. 

 • Ministerstwo Edukacji
 • IEDP - Instituto de Educação e Desenvolvimento Profissional
 • CENFIM
 • ESSA – Escola Secundaria de Santo Andre
 • CINEL
 • INESC-ID - Research Institute
 • MAGESTIL
 • DGERT

 Więcej informacji na temat miejsc w ramach mobilności znajduje się w zamieszczonej poniżej publikacji.

Plan pracy podczas mobilności w Hiszpanii (.pdf)

Plan pracy podczas mobilności w Portugalii (.pdf)

GALERIA ZDJĘĆ Z MOBILNOŚCI DO HISZPANII

GALERIA ZDJĘĆ Z MOBILNOŚCI DO PORTUGALII

PRODUKTY  

 • Film relacjonujący przebieg obydwu mobilności

 

Sprawozdawczość

Dnia 15.09.2014 na konferencji Rady Pedagogicznej ZSTiO w obecności zaproszonych gości, uczestnicy zaprezentowali program, projekt, jego cele, rezultaty, produkty końcowe, wyciągnęli wnioski i podzieli się spostrzeżeniami z obydwu mobilności. Scharakteryzowano i skomentowano hiszpańskie oraz portugalskie szkoły o podobnych profilach kształcenia, omówiono system szkolnictwa krajów docelowych oraz współpracę szkół z przedsiębiorstwami, porównano zaplecze dydaktyczne oraz trudności w realizacji zawodu nauczyciela w Hiszpanii, Portugalii i Polsce. Podczas omawiania projektu zwrócono uwagę na ważność projektów mobilnościowych z partnerami z zagranicy, istotę znajomości języków obcych przez kadrę edukacyjną. Koledzy nauczyciele zostali zachęceni do brania udziału w podobnych akcjach, skierowanych zarówno do młodzieży szkolnej jak też do osób indywidualnych. Dyrektor szkoły wręczył uczestnikom dokumenty potwierdzające działania mobilnościowe, w tym Europass Mobility. Gościom rozdano publikację stworzoną przez uczestników projektu.

zakonczenie

W dniu 03.11.2014 Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu zorganizował konferencję dla dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych na której dyrektor ZSTIO Pan Artur Lubos omówił projekt, jego cele, założenia, realizację, zachęcając kolegów dyrektorów do podjęcia podobnych wyzwań w ramach dostępnych programów. W wyniku prezentacji nawiązała się dyskusja, dzieki której dyrektorzy szkół mogli zaprezentować swoje nowe pomysły edukacyjne na bazie przedstawionych rozwiązań podejrzanych w krajach docelowych uczestników projektu.

 um bytom 03112014

Kontakt

Koordynator projektu: grzegorz.postrzech@zstio.bytom.pl

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu EFS POKL systemowy Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych.

 Wyłączną odpowiedzialność za treść wszelkich publikacji ponoszą jej autorzy.

Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

                   

geoline geomax

progeCAD - alternatywa AutoCAD ®

Dostawcą szkolnej wersji 2D&3D programu progeCAD Professional jest biuro konstrukcji i rozwoju SoliCAD, s.r.o.

ZSTiO 2015