godlo zstio@zstio.bytom.pl Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
41-907 Bytom ul. Modrzewskiego 5 | tel/fax: 32 281 38 58

Kącik czytelnika

Zapraszam do kącika czytelnika ZSTiO z cyklu „Książka z naszej półki"

14.02.2018

W ten szczególny Dzień Walentynkowy proponuję oczywiście literaturę romantyczną

"Anna i pocałunek" w Paryżu Stephanie Perkins 1to książka o miłości zajmująca 5 miejsce między „Pięćdziesięcioma twarzami Greya” a „Przeminęło z wiatrem” w kategorii Najlepsza powieść o miłości wszech czasów. Każda siedemnastolatka byłaby wniebowzięta, gdyby ojciec postanowił wysłać ją na rok do Paryża. Ale Anna jest szczęśliwa w Atlancie – ma fajne liceum, najlepszą przyjaciółkę i chłopaka… no prawie. Więc nie skacze do góry z zachwytu. Paryż wcale jej się nie podoba – dopóki w nowej szkole nie pozna Etienne’a. Etienne jest superparyski, megaprzystojny i ma wszystko – niestety, z dziewczyną włącznie. Ale przecież w Paryżu każde marzenie może się spełnić. Czy najbardziej romantyczny rok w najbardziej romantycznym mieście świata zakończy się tak wyczekiwanym przez Annę najbardziej romantycznym pocałunkiem ?

Proponuje także 1 „Podróż do miłości” Sandi Lynn - idealną lekturę dla wszystkich (…), którzy chcieliby poznać prawdziwą, szczerą magię doskonałego uczucia. Czasami miłość zaskakuje samą siebie… Emerson James – piękna, żywiołowa i buntownicza.Wciąż jest w drodze, wciąż szuka swego miejsca, wciąż ucieka od strasznych wspomnień. Alex Parker – miliarder i pracoholik. Jest arogancki, seksowny jak grzech i chce mieć wszystko pod kontrolą. Co ich łączy? Chyba tylko to, że przeciwieństwa się przyciągają…

11.12.2017

Na rozgrzewkę w zimowe wieczory proponuję thriller „Kości pająka” Kathy Reichs. John Lowery został zidentyfikowany jako 1jedna z ofiar śmiertelnych katastrofy śmigłowca wojskowego, do której doszło w 1968 r. w Wietnamie. Jego ciało przez wiele lat spoczywało na cmentarzu w Karolinie Północnej. Cztery dekady po wypadku Temperance Brennan przybywa do miasta Hemmingford w kanadyjskim Quebecu, gdzie znaleziono zwłoki utopionego mężczyzny. Ofiara zginęła podczas oddawania się dziwacznym praktykom seksualnym. Ciało zostaje zidentyfikowane jako John Lowery. Ale jak Lowery mógł umrzeć dwukrotnie i w jaki sposób amerykański żołnierz znalazł się w Kanadzie? Wkrótce śledczy z Biura ds. Jeńców Wojennych i Zaginionego Personelu Wojskowego Departamentu Obrony USA znajdują kolejne szczątki pochodzące z czasów wojny wietnamskiej, a przy nich nieśmiertelnik Lowery'ego. Są więc już trzy ciała zidentyfikowane jako Lowery… Zapraszam do biblioteki.

06.11.2017

Dla miłośników dobrego rodzimego kryminału proponuję „Farmę lalek” Wojciecha Chmielarza. Krotowice – miasteczko zagubione gdzieś w Karkonoszach. 1Jedenastoletnia Marta nie wraca do domu na noc, policja rozpoczyna intensywne poszukiwania. Dość szybko zatrzymuje pedofila, który przyznaje się do porwania i zabójstwa dziewczynki. Nie wszystkie jednak ustalenia zgadzają się ze sobą w pełni. Funkcjonariusze nie odpuszczają, co powoduje, że odnajdują dziewczynkę – wycieńczoną, jeszcze żywą. Ale to nie jedyne odkrycie dokonane w sztolniach dawnej kopalni uranu. Groza i przerażenie czyichś zbrodniczych dokonań dopiero w tym momencie zawiązują właściwą intrygę kryminalną. Komisarz Jakub Mortka zmuszony będzie szukać sprawcy makabrycznej zbrodni, której okrucieństwo przerasta wszystko, z czym do tej pory się spotkał. Autor W. Chmielarz właśnie za tę powieść, otrzymał wyjątkową nagrodę Komendanta Szkoły Policji w Pile za najciekawszy artystycznie i etycznie rozważny literacki obraz postaci policjanta. Zapraszam do biblioteki, gdzie czeka na Was więcej powieści o komisarzu Jakubie Mortce

03.10.2017

1Grę "Assassin’s Creed" w mniejszym lub większym stopniu kojarzy chyba każdy. Zakapturzony asasyn podbija serca graczy na całym świecie od 2007 roku. Autor Oliver Bowden zdecydował się historię Ezio - bojownika przenieść na strony książki. Czy udało mu się tym zwiększyć zasięg rzeszy fanów zakonu asasynów? Sprawdźcie sami. "POPRZYSIĄGŁEM ZEMSTĘ TYM, KTÓRZY ZDRADZILI MOJĄ RODZINĘ. JESTEM EZIO AUDITORE DA FIRENZE. JESTEM ASASYNEM..." Młody szlachcic, zdradzony przez panujące rody Italii, wyrusza w poszukiwaniu zemsty. Aby stawić czoła spiskowcom i przywrócić rodzinie honor, będzie musiał poznać sztukę zabijania. W swojej misji Ezio skorzysta z pomocy światłych umysłów, takich jak Leonardo da Vinci czy Niccolo Machiavelli, świadom, że jego przeżycie zależy od nabytych umiejętności. Dla swoich sprzymierzeńców stanie się siłą przemian, bojownikiem o wolność i sprawiedliwość. Dla wrogów będzie śmiertelnym zagrożeniem, siejącym postrach wśród tyranów, którzy ciemiężą lud Italii. Tak rozpoczyna się epicka opowieść o władzy, zemście i spisku. Zapraszam do biblioteki , gdzie czeka na Was 8 tomów powieści.

22.05.2017

Tym razem zapraszam do przeczytania bardzo pozytywnej i bogatej pod względem emocjonalnym powieści Diane Chamberlain pt.: „Dobry ojciec”. Ukochana córka. Rozpaczliwy wybór. Droga, z której nie ma odwrotu… Przed czterema laty dziewiętnastoletni Travis Brown dokonał wyboru: sam wychowa nowo narodzoną córkę. Kiedy większość jego przyjaciół imprezowała i chodziła na randki, millennium Travis siedział w domu, zmieniał pieluszki i martwił się o pieniądze na życie, nigdy jednak nie żałował tej decyzji. Bella jest światłem jego życia. Kiedy jednak Travis traci pracę i dom, bezpieczeństwo – które z takim trudem stworzył dla Belli – zaczyna się chwiać. A potem następuje cud. Praca w Raleigh może poprawić ich los. Musi. Ale gdy Travis przyjeżdża do miasta, przekonuje się, że nie chodzi o pracę, a udział w przestępstwie, które zapewni szybkie pieniądze bez żadnych konsekwencji. Czy aby na pewno? Co sprawia, że stajemy się dobrymi rodzicami? Czy dobro dziecka może usprawiedliwić działania poza prawem? Jak daleko mogłabyś się posunąć, chcąc chronić swoje dziecko? Te i inne pytania autorka zadaje swoim czytelnikom. Chamberlain w swoich książkach uczy, że nigdy nie należy oceniać drugiego człowieka, dopóki nie poznamy jego całej opowieści. Matka, która zostawia swoje dziecko, niekoniecznie musi być złym człowiekiem, a osoba, która łamie prawo, może być do tego przymuszona. Diane otwiera nam oczy, zmienia sposób postrzegania, pokazuje, iż sprawa zawsze ma drugie dno.  Gorąco polecam!

09.05.2017

dziewczynazpociaguW tym tygodniu polecam powieść Dziewczyna z pociągu thriller psychologiczny brytyjskiej pisarki Pauli Hawkins, który został wydany na początku 2015 roku i niemal z miejsca stał się bestsellerem. Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu. Tak naprawdę bohaterkami tej książki są trzy kobiety, których losy splotły się sobą za sprawą przypadku. Rachel, Anna i Megan żyją w zupełnie innych światach i mają całkowicie odmienne charaktery. Rachel to mająca problemy z alkoholem rozwódka, której życie powoli się rozsypuje. Anna, obecna żona byłego męża Rachel, jest z pozoru idealną matką i gospodynią domową, ale pod maską uśmiechu ukrywa paskudny charakter. I Megan, piękna kobieta sukcesu, która z kolei ma za sobą bardzo mroczną przeszłość. Każda z nich żyje pozorami i stopniowo odkrywa przed nami swoje prawdziwe oblicze. To dodatkowo podkręca i tak już gęstą od tajemnic i niedopowiedzeń atmosferę. Co więcej, występujące w opozycji do siebie charaktery bohaterek sprawiają, że czytelnik ma bardzo mieszane uczucia i nie może tak po prostu polubić jednej, bo wiąże się to z niechęcią do innej.

28.04.2017r.

millenniumW tym tygodniu polecam trylogię Millennium Stiega Larssona. Są to bestsellerowe powieści kryminalne wywodzące się z najlepszej szwedzkiej tradycji fikcji i literatury kryminalnej: świetnie napisane, z trzymającą w napięciu fabułą i fascynującymi postaciami. Te książki to jednocześnie pełne mrocznych i nierzadko politycznych tajemnic kryminały, doskonałe, wielowątkowe powieści współczesne i dobre thrillery psychologiczne. Wciągające i jedyne w swoim rodzaju!
1. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Dziennikarz i wydawca magazynu „Millennium” Mikael Blomkvist ma przyjrzeć się starej sprawie kryminalnej sprzed czterdziestu lat, kiedy zniknęła bez śladu Harriet Vanger. Do pomocy dostaje Lisbeth Salander, młodą, intrygującą outsiderkę i genialną researcherkę. Blomkvist i Salander tworzą niezwykły team. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.
2. Dziewczyna, która igrała z ogniem W kolejnej części trylogii Millennium śledzimy dalsze emocjonujące przygody dwójki bohaterów, Lisbeth Salander i Mikaela Blomkvista, których losy ponownie się splatają. Lisbeth na skutek niefortunnego zbiegu okoliczności jest podejrzana o popełnienie ciężkiego przestępstwa i ścigana przez policję. Mikael nie wierzy w jej winę i zaczyna prowadzić własne śledztwo. Zaczyna się dramatyczny wyścig z czasem...
3. Zamek z piasku, który runął Życiu Lisbeth Salander znów zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Dziewczyna w ciężkim stanie trafia do szpitala, ma ranę postrzałową głowy, musi natychmiast być operowana. Do szpitala przywieziony zostaje też Alexander Zalachenko, starszy mężczyzna, któremu Salander zadała cios siekierą. Mikael Blomkvist sięga w mroczną przeszłość Salander i rusza w pogoń za prawdą. Wywołuje tym samym trzęsienie ziemi w rządzie i służbach bezpieczeństwa.

ladymW tym tygodniu polecam powieść Lady m. Ałbeny Grabowskiej. Jest to fascynująca podróż po mrocznych zakamarkach kobiecej duszy. To opowieść o małżeństwie, którego życie zmierza ku nieuchronnej katastrofie. Chorobliwie ambitna żona i mąż, który nie dojrzał do roli głowy rodziny, od długiego czasu toczą grę pozorów, by zachować kontrolę nad wspólnym życiem. Jednak tłumione od lat uczucia muszą znaleźć ujście. Tragedia wisi w powietrzu. Kto zapłaci za popełniony błąd? Autorka nie boi się trudnych tematów, pokazuje nam, że można w sposób ciekawy opowiedzieć historię skomplikowaną, potrafi zainteresować czytelnika, wzbudzić w nim emocje, zmusić do myślenia. Stopniuje napięcie, nie pozwala nam na nudę.

27.03.2017r.

squatW tym tygodniu proponujemy powieść, która wpisuje się w nurt postapokaliptyczny, czyli „S.Q.U.A.T.” Konrada Kuśmiraka. Jest to katastroficzna wizja naszej przyszłości. Dzieje się w ruinach starego świata i na zgliszczach starego porządku. To powieść o męskim, brutalnym świecie, przepełnionym hukiem wystrzałów, zapachem krwi i duszących skrętów. Apokalipsa nastąpiła wcześniej. Promieniowanie gamma zamieniło w pył uprawy, spopieliło lasy, wysuszyło rzeki, morza i oceany. Do trzeciej wojny światowej nie doszło, nikt nie nacisnął czerwonego guzika, stalowi aniołowie śmierci pozostali zamknięci w betonowych silosach, śniąc o zniszczeniu. Ale ten piasek, wszechobecny pył i upał… Pustynia, jaką stał się świat, upomniała się o swoją własność. Rodzaj ludzki to uparty gatunek. Cham się uprze i weź mu daj. Ostatecznie ci, którzy przetrwali, wzięli sami to, co im było potrzebne do przeżycia. Te części miast, które nadawały się do zamieszkania zamieniono w twierdze otoczone kordonem betonowych płyt i wraków aut. Wśród zgliszczy przygranicznego miasta w Polsce B krwawo narodził się Squat Centrum. Oprócz pustyni pojawił się inny wróg – drugi człowiek… W bibliotece znajdziesz również część 2 powieści pt.: „S.Q.U.A.T. Eksperyment”.

kochaczotwartymioczamiDruga propozycja to powieść „Kochać z otwartymi oczami”. Autorami są Jorge Bucay i Silvia Salinas doświadczeni psychoterapeuci, którzy wyjaśniają procesy rządzące naszą psychiką. “Kiedy pozostając z związku, napotykamy jakieś problemy, przeważnie zaczynamy obwiniać partnera. Wiemy doskonale, co on powinien zmienić w sobie, ale trudno nam zrozumieć, w jaki sposób my sami przyczyniamy się do powstawania nieporozumień.” Maile wysyłane przez Laurę, psychologa terapeutę, omyłkowo trafiają do Roberta. Dzięki ich lekturze dowiaduje się on kilku prawd – że kochać z otwartymi oczami to przebudzić się ze snu i zobaczyć ukochaną osobę taką, jaką jest naprawdę. To pokochać to, co nas różni, to zaakceptować partnera w pełni i pozwolić sobie odkryć się przed nim. Autorzy, poprzez opowieść o związku Roberto i Cristiny pokazują nam, jak odzyskać i wziąć odpowiedzialność za własne życie. Dopiero poznanie siebie, zaakceptowanie swojego egoizmu, swoich możliwości i ograniczeń sprawi, że zaczniemy na związek patrzeć bardziej świadomie i dojrzale. Autorzy inspirują do budowania związku w oparciu o to, co jest MOŻLIWE, a nie o to, co naszym zdaniem jest IDEALNE. “Bo być zakochanym – to kochać podobieństwa, a kochać – to zakochiwać się w różnicach.”

20.03.2017r.

1W tym tygodniu pragniemy zaspokoić czytelniczki romansów. Pierwszą z propozycji jest powieść Guillaume Musso „Kim byłbym bez ciebie?”. Jest to romans z wątkiem kryminalnym, w którym świat rzeczywisty miesza się z fantazją, a przestępstw dokonuje się z wdziękiem i w białych rękawiczkach. Czasami druga szansa pojawia się bez zapowiedzi... San Francisco, lato 1995 roku. Gabrielle ma 20 lat. Jest Amerykanką, studentką trzeciego roku na Uniwersytecie Berkeley. Tamtego lata przeżyje swoją pierwszą miłość. Martin ma 21 lat. Jest Francuzem, niedawno zrobił licencjat z prawa na Sorbonie. Pojechał do Stanów, by szlifować angielski i poznać kraj od wewnątrz. Tamtego lata przeżyje swą ostatnią miłość. Trzynaście lat później... W życiu Gabrielle najważniejsi są dwaj mężczyźni – zaciekli przeciwnicy. Jeden jest jej ojcem, drugi – pierwszą wielką miłością. Jeden jest słynnym, nieuchwytnym włamywaczem, współczesnym Arsenem Lupinem, drugi – pełnym temperamentu policjantem ścigającym złodziei dzieł sztuki. Zrządzeniem losu tego samego dnia obaj ponownie wkroczą w życie Gabrielle, wywracając je do góry nogami. Archibald i Martin doskonale się znają i są gotowi walczyć ze sobą na śmierć i życie. Gabrielle nie chce wybierać, pragnęłaby obu zatrzymać przy sobie. Niestety, niektóre pojedynki muszą niechybnie zakończyć się czyjąś śmiercią. Chyba, że... Historia pierwszej miłości, która rozświetla całe życie. Opowieść z pogranicza świata rzeczywistego i magii, przywracająca wiarę w siłę miłości i poświęcenia.

1Druga propozycja to powieść Cecelii Ahern „PS. Kocham Cię”. Holly i Gerry od dzieciństwa stanowią nierozłączną parę. Rozumieją się w pół słowa, śmieją się nawet wtedy, kiedy się kłócą, nikt nie potrafi wyobrazić sobie, że mogliby się rozstać. A jednak… Śmierć Gerry’ego niszczy Holly. Kobieta przekonana jest, że już nigdy nie zazna szczęścia. Lecz w dniu jej trzydziestych urodzin spotyka ją jednak coś, czego nie potrafi wytłumaczyć – otrzymuje list od Gerry’ego. Po pierwszym liście przychodzą kolejne, a każdy kończy się dopiskiem: PS. Kocham Cię. Listy powoli wprowadzają Holly w jej nowe życie.

13.03.2017r.

W tym tygodniu zachęcamy do przeczytania powieści „Piąta fala”. Jest to pierwszy 1tom elektryzującej trylogii z gatunku science fiction o sile ludzkiego uporu i odwadze mimo wszystko. Pierwsza fala przyniosła ciemność. Druga odcięła drogę ucieczki. Trzecia zabiła nadzieję. Po czwartej wiedz jedno: nie ufaj nikomu. Wystarczyły cztery fale kosmicznej inwazji, by z siedmiu miliardów ludzi ocalała zaledwie garstka. Przemierzająca zgliszcza Ameryki Cassie próbuje uciec od istot, które tylko wyglądają jak ludzie. Zabijają wszystkich, z dnia na dzień zmniejszając garstkę ocalałych. Cassie wie, że pozostać żywą oznacza pozostać samotną. To się zmienia, gdy poznaje Evana Walkera. On może być jej ostatnią nadzieją na przetrwanie… albo zagrożeniem. Czy Cassie powinna mu zaufać? Czy zdąży odnaleźć sprzymierzeńców, zanim piąta fala położy kres ludzkości? W Bibliotece znajdziecie kolejne dwa tomy powieści. „Bezkresne morze” i „Ostatnia gwiazda”.
Druga dzisiejsza propozycja to powieść „Deszczowa noc” Jodi Picoult, autorki bestsellerów poruszających kontrowersyjne tematy. Wzruszająca powieść o granicach miłości i lojalności, odwagi i przebaczenia… Czasami robimy coś z pełną świadomością, że nie powinniśmy, a jednocześnie z przekonaniem, że w naszym postępowaniu nie ma niczego zdrożnego. A jak wiele jesteśmy w stanie 1zrobić dla ukochanej osoby? Skłamać? Dopuścić się kradzieży? A może nawet zabić? Jak bardzo trzeba kogoś kochać, żeby posunąć się do takiego czynu? To tylko niektóre z dylematów, jakie muszą rozwiązać bohaterowie "Deszczowej nocy”. Życiem Camerona MacDonalda rządzi poczucie obowiązku. Jest szefem policji w małym miasteczku w stanie Massachusetts, zamieszkanym od pokoleń przez członków jednego szkockiego klanu, z którymi wiążą go więzy krwi i honoru. Jednak gdy jego kuzyn, Jamie, zjawia się przed komisariatem z ciałem żony i wyznaje, że własnoręcznie ją zabił, Cam aresztuje go bez chwili wahania, nie bacząc na łączące ich pokrewieństwo. Dla Allie, żony Cama i miejscowej florystki, sytuacja nie jest tak jednoznaczna. Chociaż jest oddana mężowi nad życie, tym razem występuje przeciwko niemu i bierze stronę Jamiego, uwiedziona wizją mężczyzny, który tak bardzo kocha kobietę, że nie jest w stanie odmówić żadnej jej prośbie… nawet tej, by pozbawił ją życia.

6.03.2017r.

1W tym tygodniu wracam do proponowanej Wam już polskiej autorki Olgi Rudnickiej. Tym razem jest to thriller „Cichy wielbiciel”. Główną bohaterką powieści jest Julia Rogacka, zwyczajna dwudziestopięciolatka. Ma dobrą pracę, narzeczonego - Pawła, kochających rodziców i wspaniałe przyjaciółki. Pewnego dnia otrzymuje bukiet kwiatów od tajemniczego wielbiciela. Wiersze, kolejne kwiaty, miłosne SMS-y i prezenty zaczynają ją przerażać. Rodzina i przyjaciele uważają, że to romantyczne. Nikt nie rozumie jej obaw... Natomiast Julia z wesołej, pewnej siebie dziewczyny zmienia się za sprawą stalkera w nerwową, przesadnie ostrożną dziewczynę. Traci zaufanie do ludzi, popada w depresję, cierpi na paranoję, staje się podejrzliwa, zmienia nawet swój wygląd. Czuje się bezsilna. Dodatkowo policja ma związane ręce, ponieważ w tym czasie działania stalkera tak naprawdę nie były przestępstwem. W Polsce dopiero w czerwcu 2011 roku w życie weszły przepisy, ułatwiające pozbycie się natrętnych adoratorów. „Cichy wielbiciel”, to powieść, która dostarczy ogromnej dawki emocji, a sprawa w nim ukazana dla wielu może stać się przestrogą. Naprawdę - tę książkę warto przeczytać!

11Druga dzisiejsza propozycja to powieść fantasy Jakuba Ćwieka pt. „Dreszcz” i jej kontynuacja „Dreszcz 2. Facet w czerni”. Rychu Zwierzchowski na osiedlu Tysiąclecia wiedzie żywot pasożyta-luzaka - sex drugs and rock n’roll. Pije, pali, gra na streecie i usilnie stara się nie znaleźć poważnej, regularnej pracy. Utrzymuje go córka, która co jakiś czas dba o uzupełnienie jego finansowych potrzeb. Całe życie „Dreszcza” to koncerty i AC/DC ponad wszystko. Są przyjaciele i wrogowie, choć tych drugich, rzecz jasna, jest więcej. Aż pewnego dnia „Dreszcz” obrywa piorunem i ... zyskuje nowe super moce. Tylko czy to coś zmienia? Jak to u Ćwieka bywa - muza głośno ryczy, a każda strona wali po uszach siłą decybeli. „Dreszcz 2. Facet w czerni”, to dalsze losy Rycha, gdzie oprócz codziennej walki z kacem i urwanym filmem bohater musi ścierać się z najbardziej przerażającymi tworami śląskiego półświatka: węglowymi zombie, mikołowską mafią, a nawet… z rzeźnikiem z Sosnowca. W niebanalnym zadaniu pomagają mu: kumpel emeryt, młodociany kamerdyner i paru herosów. W tym… super-żule z katowickiego dworca i jedyny prawdziwy Polak, w dodatku czarny. Są pieniądze, są kebaby i jest nowa kapela – żyć nie umierać. Przewrotny (prawie) komiks Ćwieka o super bohaterach w trudnych czasach fejsa, słitfoci i Łan Dajrekszon.

27.02.2017r.

1W tym tygodniu dla miłośników fantastyki "Kod gorączki" Jamesa Dashnera. "Kod gorączki" to kolejny 5 już tom, a jednocześnie prequel bestsellerowej serii "Więzień labiryntu", uznawanej za jedną z najlepszych książek tego gatunku, obok takich tytułów jak "Igrzyska Śmierci" czy "Niezgodna". To pełna akcji i nieustającego napięcia książka, która chwyta czytelnika za gardło, i nie puszcza aż do ostatniej strony, ponieważ każde wejście do Labiryntu może stać się przepustką do koszmaru, i walką na śmierć i życie... „Kod gorączki” zaskoczy i zachwyci wszystkich fanów serii. Wszystkie niewiadome zostaną ujawnione. Powrócą ulubieni bohaterowie, kolejne wstrząsające sekrety i kłamstwa. Powróci świat skażony zagładą i trzymająca w nieustannym napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcja. "Kod gorączki" tylko potwierdza, dlaczego seria "Więzień labiryntu" jest jednym z największych światowych bestsellerów ostatnich lat. Całą serię znajdziecie na półce naszej biblioteki.

1Druga książka to mroczny kryminał „Policja” Jo Nesbø. Czy to zwykły zbieg okoliczności, że oficer policji zostaje znaleziony martwy w miejscu dawno popełnionej zbrodni, którą badał, ale nie zdołał jej rozwikłać? Gdy w następnych miesiącach taki sam los spotyka kolejnych dwóch funkcjonariuszy, schemat postępowania mordercy staje się równie oczywisty, co potworny: brutalnym zabójstwom policjantów odpowiadają nierozwiązane zbrodnie z przeszłości. W miejscu przestępstw brakuje jakichkolwiek śladów, a wydział zabójstw właśnie stracił najlepszego śledczego. W tym samym czasie w szpitalu leży w śpiączce ciężko ranny mężczyzna. Pilnuje go sztab policjantów, a jego tożsamość jest objęta ścisłą tajemnicą. Jo Nesbø po raz kolejny dostarcza diabelnie przebiegłej historii o bezmiarze ludzkiego zła. Gra w kotka i myszkę dotyczy nie tylko ofiar i policji, ale także samego czytelnika. Polecam również inne książki Jo Nesbø, które znajdziecie w naszej bibliotece.

20.02.2017r.

1W tym tygodniu dla miłośników thrillerów proponuję literaturę Tess Gerritsen, autorki znanej głównie z cyklu thrillerów medycznych z Jane Rizzoli i Maurą Isles w rolach głównych. Swoją pisarską karierę zaczynała natomiast od powieści łączących romans z kryminałem. „Dawca” to powieść, w której Gerritsen potwierdza swoje mistrzostwo. Na przeszczep serca czeka nastolatek. Chłopak ma kochającą rodzinę, coraz słabszy organizm i mnóstwo planów na życie, które lada moment może się zakończyć. Ma jednak też szczęście. Do jednego ze szpitali trafia pacjent, który wydaje się idealnym dawcą narządu. I gdy już niemal wszystko jest ustalone, a lekarze przeprowadzają ostatnie testy, z problemami mięśnia sercowego do szpitala trafia Nina Voss, żona wpływowego milionera. Jej również potrzebny jest przeszczep. I choć według wszelkich zasad pierwszeństwo ma ciężko chory, trzykrotnie znajdujący się w stanie zagrożenia życia nastolatek, serce ma powędrować do pani Voss. Taką decyzję podjął zespół transplantologów i nie ma od niej odwołania. W tym samym czasie przez Atlantyk płynie frachtowiec, a na nim kilkunastu rosyjskich chłopców, którzy wyruszają do Ameryki, święcie wierząc, że czekają tam na nich rodziny, gotowe ich adoptować i zapewnić im lepsze życie... 

 1Druga książka to „Gra w kłamstwa” Sary Shepard. „Najgorsze w byciu martwym jest to, że niczego już nie przeżyjesz. Nigdy więcej nie pocałujesz chłopaka. Nigdy więcej żadnych sekretów. Nigdy więcej plotek z dziewczynami. Chciałam dostać coś, czego nikt inny jeszcze nie otrzymał – drugie życie. Dzięki Emmie, mojej zaginionej siostrze bliźniaczce, mam na to szansę.” Powieść Sary Shepard, z każdym kolejnym rozdziałem, wciąga czytelnika w niebezpieczną grę bohaterów, w której trudno jasno i jednoznacznie ocenić, kto ma czyste zamiary, a kto zgrywa tylko oddanego przyjaciela. Chcesz się przyłączyć do niebezpiecznej rozgrywki? Zatem sięgnij po książkę i zacznij grę w kłamstwa! To ekscytująca powieść o sekretach i kłamstwach, która zdobyła rzesze fanów na całym świecie. Na jej podstawie powstał serial telewizyjny The Lying Game. Poznaj zatem pierwszą część bestsellerowej serii Pretty Little Liars, serii dostępnej na półce naszej biblioteki.

13.02.2017r.

przedW tym tygodniu polecam komedię kryminalną Olgi Rudnickiej „Natalii 5”. Policja otrzymuje tajemnicze zgłoszenie o samobójstwie. Zamknięty od środka pokój. Martwy mężczyzna. Broń, na której znajdują się wyłącznie odciski palców ofiary. Jednak zdaniem komisarza Potockiego nie mogło to być samobójstwo. Ślady zdają się wykluczać również morderstwo. Zagadkowa śmierć Jarosława Sucharskiego jest jednak dopiero początkiem niezwykłych zdarzeń… Jest ich pięć. Pięć upartych, kłótliwych, aroganckich, niecierpliwych kobiet o ciętym języczku. Inteligentnych i błyskotliwych. Pięć Natalii Sucharskich. Powód tych podobieństw jest dość prozaiczny. Natalie to… siostry. Jak to możliwe? Otóż dziewczęta… nie znały się wcześniej, żadna o istnieniu pozostałych nie miała pojęcia. Tak je urządził Jarosław Sucharski -  tatuś-bigamista. Jest to pierwsza z serii trzech powieści Olgi Rudnickiej, która wciąga nas w zwariowany świat pięciu sióstr, na każdej niemal stronie bawiąc do łez. Przeczytajcie, a nie pożałujecie poświęconego czasu. Całą serię znajdziecie na półce naszej biblioteki.

1Druga książka to poruszający powieść „Wszystko czego wam nie powiedziałam” Celeste Ng. Lydia nie żyje. Jeszcze tego jednak nie wiedzą…  Tak zaczyna się ta znakomita debiutancka powieść opowiadająca o rodzinie Amerykanów chińskiego pochodzenia mieszkającej na prowincji w  Ohio. Lydia jest oczkiem w głowie Marilyn i Jamesa Lee; odziedziczyła jasnoniebieskie oczy matki i kruczoczarne włosy ojca. Rodzice pragną, by Lydia spełniła marzenia, które sami musieli porzucić – Marilyn chce, żeby została lekarzem, a nie gospodynią domową, James, żeby miała powodzenie wśród rówieśników i prowadziła bogate życie towarzyskie. Kiedy policja odnajduje ciało Lydii w pobliskim jeziorze, równowaga panująca w rodzinie Lee ulega gwałtownemu zaburzeniu i zmusza domowników do stawienia czoła długo skrywanym tajemnicom. James, nękany poczuciem winy, decyduje się na nierozważny krok, który może doprowadzić do rozpadu jego małżeństwa. Marilyn, zdruzgotana i żądna zemsty, postanawia za wszelką cenę odnaleźć winnego śmierci jej córki. Starszy brat Lydii, Nathan, jest pewien, że osiedlowy łobuziak, Jack, maczał palce w tym, co spotkało jego siostrę. Jednak to najmłodsze dziecko w rodzinie – Hannah – dostrzega znacznie więcej niż, wszyscy przypuszczają, i być może tylko ona zna całą prawdę. Tajemnicze okoliczności tragicznej śmierci 16-letniej Lydii Lee zmuszają jej bliskich do zastanowienia się, kim tak naprawdę była Lydia. Ta interesująca debiutancka powieść przywodzi na myśl „Nostalgię anioła”.

06.02.2017r.

potter1W tym tygodniu dla miłośników fantastyki proponuję nową ósmą już opowieść w serii Harry’ego Pottera pt. „Harry Potter i Przeklęte Dziecko,,.Harry Potter nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym. Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, które nigdy nie było jego własnym wyborem. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony. 

krimestoryA dla miłośników kryminałów powieść „Krime story” napisana przez polskiego rapera „Kali”. Autor bestselerowych płyt „50/50”, „Gdy zgaśnie słońce” czy „Sentymentalnie” RAPER Marcin „Kali” Gutowski debiutuje w roli …prozaika! Zawiła kryminalna intryga, ciężki klimat brudnych ulic „śląskiego miasta grzechu” i środowiska egzystencji młodych ludzi w Polsce. Jak cienka granica dzieli dobro od zła? Kiedy człowiek zmienia się w bestię? Czy w dzisiejszych czasach istnieje jeszcze bezwarunkowa miłość? Odsłona perypetii głównego bohatera o pseudonimie Krime, w brawurowej, brutalnie prawdziwej powieści „Krime story”.

 

30.01.2017r.

 

 W tym tygodniu dla miłośników fantastyki proponuję kolejną powieść Andrzeja Sapkowskiego „Sezon Burz”. Czas akcji tej książki jest osadzony przed wydarzeniami z opowiadania „Wiedźmin”, czyli w 1245 roku. Opowiada ona o losach Geralta w czasie jego pobytu w małym nadmorskim królestwie Kerack. „Sezon Burz” nie wchodzi w skład sagi, ale jest opowieścią osadzoną w wiedźmińskim świecie. Pragnę nadmienić, że Sagę o Wiedźminie również znajdziecie na półkach naszej biblioteki.

 

 

A dla romantyczek proponuję literaturę Nicholasa Sparksa … Logan Thibault jest urodzonym szczęściarzem. Służył w Iraku, gdzie wielokrotnie otarł się o śmierć. Przeżył i wrócił do domu z pamiątką – znalezionym na pustyni zdjęciem młodej kobiety, które traktuje jako talizman. Kiedy w bezsensownym wypadku ginie jego przyjaciel, Logan stawia sobie za cel odszukanie dziewczyny ze zdjęcia. Wyrusza na pieszą wyprawę przez kraj, za towarzysza mając jedynie wilczura Zeusa. Odnajduje kobietę i ... Serdecznie zapraszam.

 

 

W tym tygodniu dla miłośników fantastyki proponuję nową ósmą już opowieść w serii Harry’ego Pottera pt. „Harry Potter i Przeklęte Dziecko,,.

Harry Potter nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym. Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, które nigdy nie było jego własnym wyborem. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony.
Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

pogimnazjum.bytom.pl

pogimnazjum.bytom.pl

                   

geoline geomax

progeCAD - alternatywa AutoCAD ®

Dostawcą szkolnej wersji 2D&3D programu progeCAD Professional jest biuro konstrukcji i rozwoju SoliCAD, s.r.o.

ZSTiO 2015