godlo zstio@zstio.bytom.pl Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
41-907 Bytom ul. Modrzewskiego 5 | tel/fax: 32 281 38 58

Njusy z Zielonej Wyspy…

Fotomatura, nowy plan zajęć, puchar świata w skokach, problemy kopalń…, codziennie śledzimy wydarzenia w naszym ulubionym mieście i naszej kochanej szkole :-)

Na pewno Wy też jesteście ciekawi co się dzieje u nas, praktykantów mieszkających na Wyspach Brytyjskich…. No to opowiemy Wam w skrócie…

Po pierwsze – pracujemy, i to ciężko, średnio po 6-8 godzin dziennie, to nie żart. W przypadku mechatroników najczęściej są to serwisy samochodowe, w przypadku ekonomistów biura firm. To dla nas cos nietypowego, nowego. Nie ma wszak w ZSTIO pracowni serwisu samochodów. Z pewnością teraz po powrocie do Polski co niektórzy będą mogli sobie sami wymienić opony, zrobić przegląd techniczny, zmienić płyny i filtry, podrasować silnik. Mówią na mieście, że jacyś niedawno przybyli Polacy z Bytomia schodzą poniżej 4 sekund z wymianą koła, a to jeszcze nie koniec stażu.... Kariera w ‘Formula 1’ czeka…

Cóż, nasze nowe rodziny wyglądają nieco inaczej. Przede wszystkim nikt nie wiedzieć czemu nie rozmawia z nami po polsku, dominuje tu język uważany przez większość za bardziej popularny. Na szczęście już w pierwszej klasie technikum tłoczono nam do głowy, że angielski na pewno się kiedyś przyda. Nasi angliści oprócz doskonałej wiedzy mają jak widać również dar prorokowania…, jest wielce prawdopodobne, że nasz katecheta profesor Paweł maczał w tym palce...

Jedzenie nie jest złe, choć system karmienia jest nieco inny. Takie tam podobne rzeczy na śniadanie jak w kraju, jednak potem jest już tylko inaczej. Lunch nie jest zbyt obfity, najczęściej to kanapka i jakiś owoc. No i kolacja późnym popołudniem bądź wieczorem – u nas nazwałoby się ten posiłek obiadem. Generalnie może być, nie ma co narzekać, da się przeżyć i jest całkiem smacznie…

W wolnych chwilach (a nie jest ich zbyt wiele) robimy różne rzeczy. Mamy na przykład zajęcia językowe. Trudno to sobie wyobrazić, ale są to zajęcia z języka....,  tak zgadliście - angielskiego. Dzisiaj były ostatnie…., jaka szkoda. Poza tym spotykamy się czasem razem na mieście poznając Irlandię z różnej strony… najczęściej ciemnej - jak ten ciemny, bardzo tu popularny trunek, po spożyciu którego wyglądamy jak na powyższym zdjęciu lewitując swobodnie. W weekendy troszkę jeździmy zwiedzając południe wyspy.

Ogólnie jest tu zimno, brrrr. Temperatura utrzymuje się na poziomie 4 stopni. Często pada (oczywiście deszcz), ciągle kłębią się chmury. Trzeba być gotowym zawsze na wszystko…

Czas leci bardzo szybko. Już za 10 dni wracamy. Jak to dobrze, że trafimy akurat na ferie zimowe. Odpoczniemy w końcu troszeczkę…:-)

Dodamy tylko, że projekt "Doświadczenie zdobyte na europejskim rynku pracy poprzez staż zagraniczny - bezcenne" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

pogimnazjum.bytom.pl

pogimnazjum.bytom.pl

                   

geoline geomax

progeCAD - alternatywa AutoCAD ®

Dostawcą szkolnej wersji 2D&3D programu progeCAD Professional jest biuro konstrukcji i rozwoju SoliCAD, s.r.o.

ZSTiO 2015