godlo zstio@zstio.bytom.pl Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
41-907 Bytom ul. Modrzewskiego 5 | tel/fax: 32 281 38 58

III geo w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO

W dniu 19.02.2014 r. klasa III geo miała możliwość uczestniczenia w wycieczce przedmiotowej do Kopalni GUIDO w Zabrzu. Podczas zwiedzania poziomu 170 uczniowie poznali historię śląskiego górnictwa, historię kopalni, zobaczyli niewielką kolekcję geologiczną oraz oryginalne, podziemne stajnie, w których trzymane były, wykorzystywane dawnej do pracy w kopalni, konie. Na poziomie 320 zaprezentowano rozwój technik górniczych od roku 1920 do czasów współczesnych. Zobaczyliśmy m.in. ścianę wydobywczą, gdzie pokazano nam jak pracuje kombajn chodnikowy oraz mieliśmy możliwość przejażdżki podwieszaną kolejką górniczą.
Jako, że była to wycieczka przeznaczona dla geodetów to program zwiedzania został przygotowany pod kątem zagadnień geodezyjnych. Uczniowie poznali specyfikę pracy mierniczego górniczego oraz zadania jakie do niego należą. Zobaczyli sprzęt i przyrządy geodezyjne przeznaczone do pracy w warunkach kopalnianych. Dzięki temu mieli możliwość porównać, znaną już z zajęć w szkole, pracę geodety na powierzchni ziemi z tą wykonywaną w kopalni. Może któryś z uczniów zdecyduje się w przyszłości na taką pracę, a wcześniej na studia w tym kierunku, np.: na Politechnice Śląskiej http://www.polsl.pl/Wydzialy/RG/rg6/Strony/sylwetka.aspx.
Serdecznie zachęcamy wszystkich nauczycieli aby wraz ze swoimi uczniami wybrali się na podobną wycieczkę do Kopalni GUIDO http://www.kopalniaguido.pl/.

Aneta Wawrzak
Marta Wodzisławska

Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
› "Dywizjon 303. Bitwa o Anglię"
Data :  12 październik 2018
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

pogimnazjum.bytom.pl

pogimnazjum.bytom.pl

                   

geoline geomax

progeCAD - alternatywa AutoCAD ®

Dostawcą szkolnej wersji 2D&3D programu progeCAD Professional jest biuro konstrukcji i rozwoju SoliCAD, s.r.o.

ZSTiO 2015