godlo zstio@zstio.bytom.pl Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
41-907 Bytom ul. Modrzewskiego 5 | tel/fax: 32 281 38 58

Na praktykę zawodową do Londynu? Czemu nie…

london1s

Jak wiadomo, praktyki zawodowe są obowiązkowe. Każdy bez wyjątku musi je odbyć. Jedni realizują je w kraju, a inni za granicą. Zagraniczne staże związane są zwykle z programem Erasmus+. Jak wszyscy wiedzą, aktualnie wybrani ekonomiści oraz mechatronicy stacjonują w Cork, w Irlandii. Tacy, którzy nie dostali się na staż zagraniczny, albo nie mieli potrzeby aplikować muszą zdobywać umiejętności praktyczne w Polsce. Szkoła jest wówczas odpowiedzialna za zorganizowanie miejsca stażu, ale też pozwala ona, żeby uczniowie sami zaproponowali firmę docelową w której chcieliby pracować. Zakład pracy powinien być wówczas nie tylko związany z nauczanym zawodem, ale również zainteresowaniami kandydata.

W tym roku mamy do czynienia z pewnym ewenementem. Uczennica klasy III mech Anna Bonk nie chciała wyjechać do Irlandii, nie chciała też odbywać praktyki w kraju, samodzielnie zaproponowała za to jako miejsce odbywania stażu firmę brytyjską, mieszczącą się w Londynie. ZSTiO zgodził się na takie rozwiązanie, odwiedzając dzisiaj to miejsce pracy.
W skrócie, Anna odbywa praktyki w firmie PrepareRobo Ltd (www.Preparerobo.com), która zajmuje się nauczaniem robotyki w szkołach brytyjskich (choć nie tylko) w postaci kursów, dodatkowych zajęć, kółek zainteresowań, itp. Zajęcia polegają w głównej mierze na budowaniu robotów wykonujących określone zadania, a następnie kodowaniu ich zachowań za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Stopień skomplikowania zależy oczywiście od wieku uczniów przystępujących do zajęć. Prowadzą je wykwalifikowani instruktorzy. Do ekipy dołączyła też nasza uczennica, która również prowadzi zajęcia z robotyki, oczywiście wszystko odbywa się w języku angielskim. Myślicie, że to takie proste? To może ktoś spróbuje u nas w szkole?
Ale to nie koniec. Okazuje się bowiem, że założycielem firmy i jej właścicielem jest absolwent ZSTIO kierunku technik informatyk Wojciech Grott. Skończył szkołę kilka lat temu. Z pewnością kojarzy go większość nauczycieli. Co więcej, jako uczeń ZSTIO, Wojtek był również beneficjentem programu mobilnościowego Leonardo da Vinci i odbył swoją praktykę zawodową w jednej z hiszpańskich firm w Sewilli. Po zakończeniu edukacji postanowił wyjechać z kraju i zacząć własną działalność. Udało się, london2sfirma rozwija się bardzo dynamicznie, objęła już swoim zasięgiem praktycznie całą Wielką Brytanię, za jakiś czas powstaną jej kolejne oddziały w innych większych miastach. Gratulujemy pomysłu i sukcesu!
Oczywiście – jak zresztą twierdzi Wojtek - pewien wpływ miał na to wszystko właśnie staż w Hiszpanii. To właśnie podczas takich wyjazdów uczniowie wybierają właściwą ścieżkę życiową, odpowiadają sobie na ważne pytania dotyczące ich przyszłości i uświadamiają sobie, co tak naprawdę chcą robić. Anna również - jak twierdzi - chciałaby dołączyć do brytyjskiego teamu jak już opuści mury zielonej szkoły z Szombierek. Innym podobnym przykładem jest Nikodem z III mech, który rozważa podjęcie studiów na uniwersytecie w Cork.
Cóż. Historia Wojciecha oraz Anny pokazuje, że jak się chce, to można. Pokazuje też, że dla wielu praca czy nauka za granicą nie jest żadnym problemem, że potrafią się oni doskonale odnaleźć w każdym środowisku. Bariery językowe znikają.

pogimnazjum.bytom.pl

pogimnazjum.bytom.pl

                   

geoline geomax

progeCAD - alternatywa AutoCAD ®

Dostawcą szkolnej wersji 2D&3D programu progeCAD Professional jest biuro konstrukcji i rozwoju SoliCAD, s.r.o.

ZSTiO 2015