godlo zstio@zstio.bytom.pl Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
41-907 Bytom ul. Modrzewskiego 5 | tel/fax: 32 281 38 58

Pierwsza mobilność w ramach projektu dla kadry ZSTIO

huelva.s

Zwykle projekty europejskie realizowane przez ZSTIO kojarzą się wszystkim z wyjazdami uczniów, w szczególności na staże zawodowe. Jak się jednak okazuje, od czasu do czasu w podobnych projektach uczestniczą również nauczyciele. Zaakceptowany w maju 2017 roku projekt Erasmus+ - Edukacja Szkolna dla kadry wkroczył w zasadniczą fazę – mobilności do szkół partnerskich. Nie wszyscy wiedzą, że nie każdy może wyjechać. Nauczyciele - podobnie jak uczniowie aplikujący o staże zagraniczne - byli poddani selekcji. Komisja rekrutacyjna wybrała tych, którzy spełnili w największym stopniu założone kryteria. Wybrani nauczyciele musieli również na chwilę zamienić się w uczniów, zasiąść w szkolnych ławach i przebrnąć przez zajęcia przygotowujące ich do odbycia mobilności. Jak widać nie tylko uczniowie mają pod górkę:-)
Pierwsza mobilność edukacyjna realizowana jest właśnie w Hiszpanii. Szkołą goszczącą jest IES Fuentepiña z Huelvy. Pojechało tam naszych trzech nauczycieli. Są to oczywiście wszystkim znani: Kamil Nockowicz, Edyta Bijak-Bartosik oraz Anna Kraus. Wbrew niektórym opiniom, nie jest to wyjazd rekreacyjny, ani rozpoczęcie ferii zimowych o kilka dni wcześniej. Przeciwnie, jest to pewnego rodzaju misja do wykonania. W skrócie, wyjazd ma na celu głównie uczestnictwo w zajęciach realizowanych w szkole goszczącej, przyjrzenie się pracy hiszpańskich kolegów, wymianę doświadczeń, poprzez panele dyskusyjne i spotkania. W efekcie mobilność powinna przyczynić się do głębszego umiędzynarodowienia naszej placówki, zachęcenia nauczycieli do włączenia się do europejskich przedsięwzięć, zwiększenie atrakcyjności i jakości nauczania, zwiększenie kompetencji językowych nauczycieli, wypromowanie nowych podejść edukacyjnych, w szczególności zintegrowanego kształcenia przedmiotowo-językowego Może niektórzy pamiętają jeszcze pięciu nauczycieli z Hiszpanii realizujący podobne działania u nas w szkole w zeszłym roku szkolnym. To właśnie jest bardzo podobne działanie do tego realizowanego obecnie.
Cała mobilność trwa zaledwie pięć dni i zakończy się w sobotę. Uczestnicy informują nas, że oprócz pracy w szkole znajdują czas na odrobinę zwiedzania. W drodze do Huelvy zahaczyli o np. Sewillę i jej najważniejsze miejsca, a nawet dopingowali kopiących piłkę podczas jednego z meczu w ramach Copa del Rey na stadionie FC Sevilla. Nie udało się to wcześniej nawet naszym uczniom stacjonującym w tym miejscu kilkukrotnie przez cztery tygodnie. W Huelvie natomiast popołudniami od dwóch dni zwiedzają wszelkie miejsca związane z najbardziej charakterystyczną postacią tego regionu czyli Krzysztofem Kolumbem, który w 1492 roku wyruszył z tego miejsca w nieznane.
Przypomnijmy, że to pierwsza mobilność w ramach projektu. Następnymi destynacjami będą: Cypr (Nikosia), Włochy (Cernusco sul Naviglio), Grecja (Katerini), oraz Malta o czym oczywiście wszyscy zostaną poinformowani w stosownym czasie.

Projekt „Kadra nauczycielska ZSTIO w poszukiwaniu nowych rozwiązań edukacyjnych” realizowany jest przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

pogimnazjum.bytom.pl

pogimnazjum.bytom.pl

                   

geoline geomax

progeCAD - alternatywa AutoCAD ®

Dostawcą szkolnej wersji 2D&3D programu progeCAD Professional jest biuro konstrukcji i rozwoju SoliCAD, s.r.o.

ZSTiO 2015