godlo zstio@zstio.bytom.pl Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
41-907 Bytom ul. Modrzewskiego 5 | tel/fax: 32 281 38 58

„Praktykowanie” w Irlandii

cork2017-1-sCiągle tylko sport i sport, i tylko te sukcesy naszych, i że ZSTiO jest mistrzem w tym czy w tamtym... Oczywiście trzymamy kciuki i gratulujemy sukcesów naszym sportowcom, to oczywiste. ZSTiO zawsze najlepsze! W sumie można by powiedzieć, że jeśli chodzi o europejskie projekty stażowe, to ZSTiO jest w tym również mistrzem, przynajmniej na arenie bytomskiej, a nawet dalej. No, ale do rzeczy.
To już ponad dwa tygodnie jak tu jesteśmy. Ale czas leci…:-) A wydaje się, jakbyśmy wczoraj tu przyjechali. Nie odzywamy się zbyt często, bo pracujemy bardzo ciężko. Jedni w biurach – czyli generalnie zatopieni w papierach albo uwiązani na krótko do komputera. Inni w firmach motoryzacyjnych lub projektowych – wykorzystujący przeróżne urządzenia pomiarowe lub wykonawcze. Czasem naprawiamy, czasem psujemy :-) Na tym polega praktyka… Ale biorąc wszystko pod uwagę, to naprawdę konkretna i odpowiedzialna praca.
W sumie wszystko wygląda bardzo podobnie jak to było z poprzednimi grupami. Może nie wszyscy wiedzą, ale my jesteśmy już piątą grupą uczniów, której było dane przyjechać tu, do Cork. A za rok będą tu następni. Chętnie im powiemy co i jak.
Póki co, Cork znamy już bardzo dobrze. Mamy miesięczne bilety komunikacji miejskiej, możemy bez problemów poruszać się po całym obszarze. W Cork w zasadzie nie ma bloków mieszkalnych. Wszyscy żyją sobie w jednorodzinnych domkach. Oznacza to, że jesteśmy porozrzucani na sporym terenie i dostanie się np. do centrum miasta bez autobusu nie byłoby takie łatwe. Z pewnością niektórzy musieliby ten dystans przejść w 1,5 h. A jak już jesteśmy przy zamieszkaniu, to warto dodać, że tak jak zawsze, my też jesteśmy zakwaterowani w kilka osób u danej rodziny. Dziewczyny mieszkają razem (w czwórkę), chłopcy w parach z wyjątkiem Roberta, który mieszka sam i to najdalej z nas wszystkich.
Jedzenie fajne, w sumie podobne do polskiego. Śniadania tylko są trochę monotonne, ciągle ta owsianka, płatki czy tosty. Ale powiedziano nam, że tak będzie i jest. Obiady jemy podczas przerw w pracy, są to kanapki, owoce, słodycze. Dostajemy je przed wyjściem na praktykę. A wieczorkiem kolacja, czyli konkretny posiłek, który nam przypomina konkretny polski obiad. I tak codziennie :-)
Pracujemy różnie, najczęściej wychodzi po te 7-8 godzin. Wracamy do domów stosunkowo późno i nie chce nam się już wtedy wychodzić na miasto. Każdy spędza czas jak mu wygodnie. Spotykamy się za to pod koniec tygodnia, zaczynamy w piątki, a ciągnie się to zarówno przez sobotę jak i niedzielę. Organizatorzy zapewnili nam trochę weekendowych atrakcji.

cork2017-2-sNajpierw zwiedzanie Cork czerwonym piętrowym autobusem, zwiedzanie więzienia Cork City Gaol.

cork2017-3-sPotem słynne Cliffs of Moher na zachodzie wyspy, które przyprawiają o zawrót głowy. Piękne, ale jakże niebezpieczne to miejsce.

cork2017-4-sOstatnio, w piątek za to, w Irlandii obchodzony był Dzień Św. Patryka, podczas którego mieszkańcy hucznie świętowali. Oczywiście my też pokazaliśmy się na corocznej paradzie w centrum miasta.

cork2017-5-sDzisiaj natomiast zwiedzaliśmy dwie okoliczne miejscowości. Pierwsza to Blarney, słynąca z zamku ze słynnym kamieniem dającym dar mowy.

cork2017-6-sDruga to Cobh, nadmorska miejscowość, słynąca z tego, że była ostatnim portem Titanica przed jego katastrofą. W przyszłym tygodni za to objedziemy Ring of Kerry, podziwiając przepiękne irlandzkie krajobrazy.

cork2017-7-sTak to w skrócie wygląda nasza przygoda na wyspach. Za dwa tygodnie spakujemy walizki i wrócimy do naszej wspaniałej szkoły. Już nam trochę doskwiera brak naszych kolegów, nauczycieli, sprawdzianów czy przerwowej wrzawy.

Więcej zdjęć na szkolnym fejsbuku.

Pozdrawiamy serdecznie!
Slán go fóill.

Projekt "Odkryj swoje możliwości zawodowe w Europie i uwierz w siebie" realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
› "Dywizjon 303. Bitwa o Anglię"
Data :  12 październik 2018
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

pogimnazjum.bytom.pl

pogimnazjum.bytom.pl

                   

geoline geomax

progeCAD - alternatywa AutoCAD ®

Dostawcą szkolnej wersji 2D&3D programu progeCAD Professional jest biuro konstrukcji i rozwoju SoliCAD, s.r.o.

ZSTiO 2015