godlo zstio@zstio.bytom.pl Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
41-907 Bytom ul. Modrzewskiego 5 | tel/fax: 32 281 38 58

Wycieczka do Krakowa

W dniu 6 października br. klasy II EGO, III Ekon. i III MG wybrały się na wycieczkę do Krakowa, gdzie zobaczyli najważniejszą w tym sezonie wystawę muzealną w Europie pt. „Maria Mater Misericordiae”. Tematyka ekspozycji związana jest z Rokiem Miłosierdzia obchodzonym w Kościele katolickim, a także ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbyły się właśnie w Krakowie.
Na wystawie zobaczyć można było blisko 100 dzieł ( głównie ze zbiorów włoskich), których tematem jest Maria Matka Miłosierna. Pokazano dzieła wybitnych (często pierwszorzędnych) artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w., takich jak: Giotto, Donatello, Mantegna, Vasari, Dürer, Memling, Rubens.
Uczniowie nie tylko podziwiali arcydzieła malarstwa, ale także próbowali opisać wybrane dzieło sztuki według podanych wcześniej punktów. A więc w muzeum uczestniczyli w lekcji języka polskiego.
Oprócz zwiedzania wystawy w Muzeum Narodowym uczniowie mieli okazję zobaczyć jeszcze zabytki z innych epok, poczynając od gotyku(kościół i klasztor Dominikanów), poprzez renesans (Uniwersytet Jagielloński), a skończywszy na baroku( kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła). W tym ostatnim kościele, w jego podziemiach pochowany jest ks. Piotr Skarga, a ze współczesnych znanych osób także Sławomir Mrożek. Ciekawostką jest, że w każdy czwartek odbywa się demonstracja wahadła Foucaulta, (najdłuższego w Polsce) obrazującego ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi. Wszyscy wrócili do Bytomia, odczuwając pewien niedosyt, ponieważ kilka godzin spędzonych w Krakowie to oczywiście zbyt krótki czas na poznanie historii tego starego, ale jakże pięknego miasta. zobacz zdjęcia

Sylwia Tubis
Sebastian Papuga
Andrzej Migot

Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
› "Dywizjon 303. Bitwa o Anglię"
Data :  12 październik 2018
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

pogimnazjum.bytom.pl

pogimnazjum.bytom.pl

                   

geoline geomax

progeCAD - alternatywa AutoCAD ®

Dostawcą szkolnej wersji 2D&3D programu progeCAD Professional jest biuro konstrukcji i rozwoju SoliCAD, s.r.o.

ZSTiO 2015